Genel 25 EYLÜL 2017 / 15:46

Bir fincan kahvenin hatırı BT ile daha da uzuyor

Kahve Dünyası’ndan yenilikçi yatırım: Stok takibi, yönetimi ve satış süreçleri Mobisis Teknoloji’nin önderliğinde Zebra Technologies çözümleri ile yeniden yapılandırıldı.

Teknolojinin insanlara sunduğu konfor ve hayatı kolaylaştırıcı etkisi inkar edilemez. Her mevsim zengin içecek ve yiyecek menüsü ile kaliteye değer verenleri buluşturan Kahve Dünyası, bu konforu tüm müşterilerine yaşatmak için kesintisiz çalışma yürütüyor.

Sektörde kendisinden beklenen biçimde pozitif farklılık yaratarak, hizmet kalitesini en üst düzeye çıkarmaya öncelik veren Kahve Dünyası, 2004 yılında Eminönü’nde açtığı ilk mağazasının ardından, müşteri odaklı yaklaşımı, Türk misafirperverliğini yansıtan güler yüzlü karşılama, servis anlayışı ve ikram kültürü sayesinde tercihlerde öncelikli ve vazgeçilmez bir marka haline geldi. Mağazalarında ekmekten pastaya, dondurmadan kahveye, lokumdan çikolataya sayısız kaliteli ve farklı başlıkta ürünü kendi grup şirketlerine ait fabrikalarda üretip, en taze şekliyle müşteriye sunan Kahve Dünyası, gelinen noktada Türkiye’nin pek çok ilinde, ayrıca İngiltere ve Romanya’da işletmesini kendi yürüttüğü mağazaları ile hizmet veriyor. Sadece Arap ülkelerinde Master franchise üzerinden bayilik veren Kahve Dünyası, bu satış noktalarını da mağaza, corner ve metro kioskları olmak üzere üç ana kategoride topluyor.

Temmuz 2017 itibariyle toplam 203 satış noktasında hizmet verildiği bilgisini paylaşan Kahve Dünyası Bilgi Sistemleri Müdürü Ebru Sonay, kurumsal teknoloji yaklaşımları hakkında bilgiler paylaşıyor. Hızlı stok yönetimi-hızlı satış avantajı Sektörel gerekliliklerin de paralelinde teknolojik ve yenilikçi gelişmeleri hızla bünyesine katmaya önem veren Kahve Dünyası, gerek mağazalarındaki hızlı ve sınırsız müşteri internet hizmeti, gerek son bir yıl içerisinde hayata geçirilen CRM destekli son model teknolojik yazılım ve donanıma sahip profesyonel kasa sistemi değişimleri, gerekse kısa bir süre sonra hayata geçecek yeni web sitesi, ayrıca uzaktan sipariş ve ödeme özelliği ile istenilen mağazadan beklemeden sıcak içecek dahil ürün alınmasını sağlayacak yeni nesil mobil uygulaması ile BT yetkinliğini kurgulama ve tüketicilerle paylaşma motivasyonunu ortaya koyuyor. Farklı başlıklarda çeşit çeşit ürünleri tüketici ile buluşturan Kahve Dünyası, bu gücünü pekiştirmek adına Mobisis Teknoloji ile önemli bir yatırıma imza attı. Ürünlerin raf ömrü daha uzun olmasına rağmen, Ebru Sonay, bu başlıkta önemli bir katma değeri beraberinde getiren yatırımla ilgili şu bilgileri paylaşıyor:

“Mobisis Teknoloji ile hayata geçirdiğimiz proje sayesinde mağazalara verdiğimiz kare barkod okuyan son teknoloji el terminalleriyle Kahve Dünyası depo ve fabrikalarından yapılan sevkiyatları zamanında hızlıca stoklara alarak, en taze şekliyle ve hızlı biçimde satışa sunabilmeyi amaçlıyoruz. Bu kapsamda ürünlerin fabrika-depo-mağaza-nihai tüketici yolculuğunda FEFO (First Expiry First Out- Son Kullanma Tarihi Gelen Önce Çıkar) kurgusunun sağlamasını da yapmış oluyoruz. Kahve Dünyası, söz konusu terminalin üzerinde çalışacak yazılımı kendi ekibi ile tamamlarken, donanım üzerinde müşteriye özel yazılım güncellemeleri de Mobisis Teknoloji teknik ekibi tarafından yapıldı. Bunun yanında, cihazlara uzaktan erişim ve yönetim sağlayan yazılım da Mobisis Teknoloji tarafından sağlandı. Halen 150’nin üstünde cihaz bu amaçla Kahve Dünyası’nda kullanılıyor.” Anlık stok takibi mümkün oldu Kahve Dünyası, söz konusu projeyi hayata geçirirken Zebra’nın 3G destekli, kare barkod okuma özelliğine sahip, IP67 güvenlik standardındaki MC67 model ürününü tercih ederken, bu ürünleri uzaktan yönetebilmek için de SOTI çözümünü kurguladı.

Projenin hayata geçirilmesi sonrası Kahve Dünyası’nın elde ettiği avantajları Ebru Sonay, şöyle anlatıyor: “Ürünler, irsaliye matbu üzerinde işaret koymak gibi manuel kabul işlemlerine tabi tutulmadan, sadece her bir koli üzerindeki barkodu tek hamlede hızla okutarak stoklara doğru şekilde ve doğru miktarda alındı. Bu sayede anlık stok takibi de yapılabilir hale geldi. Bir taraftan da barkodlarının içine gömülü SKT verisi sayesinde FEFO kontrolü sağlaması bir defa daha yapılarak, ürünlerin müşterilere mümkün olan en taze şekliyle sunulması hedefi sağlanmış oldu.”

Mobisis Teknoloji ile hayata geçirilen bu verimli projenin yeni aşamalarının olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ebru Sonay, projede muhakkak yeni aşmalar olacağına işret ederken, eklemeden geçmiyor: “Kahve Dünyası, yeniliklere açık bir firma. ‘Hizmet’ başlığında en iyileri sunabilmek için çalışmalarımız bir yandan hızla devam etmekte.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics