Genel 02 EYLÜL 2012 / 10:47

Bireysel için aldım kurumsalda da kullandım

Artık bireysele üretilen her cihaz aynı zamanda kurumsal kullanım amacı da gözetilerek üretiliyor, oluşan pazarda dev şirketler pay almak için yarışıyor. Bunun yanında şirketler doğru stratejiler belirleyerek iş ağlarının kişisel cihazlar nedeniyle zarar görmesinin önüne geçmeye çalışıyor.

Kurumsal yazılım pazarının en önemli konu başlıklarından birisi son günlerde “consumerization” oldu. Çalışanlar ısrarla kendi cihazlarını iş amacıyla, iş ağlarına bağlanarak kullanmak isterken, şirketlerde ortaya çıkabilecek uyumsuzluklar ve güncelik endişeleri nedeniyle engelleme girişimleri görülüyor. Tabii bireysel istek, kurumsal çabaların ya da bir başka değişle özgürlük (kendi cihazını iş amacıyla kullanma) talebi, yasaklamanın (şirketlerin izin vermemesi) önüne geçiyor.
Aberdeen Research’ün verdiği bilgilere göre, artık şirketlerin bir çoğu çalışanların kendi cihazlarını iş amacıyla kullanmasına izin veriyor. 2008 yılında önemli bir artış gösteren “consumerization” kavramı, 2008’in sonların yüzde 42 oranında şirketlerin iznini alırken, 2012’nin Temmuz ayında şirketlerin yüzde 83’ü tarafından kabul gördü.
Bireylerin kendi cihazlarını iş amacıyla kullanma talebinin temelinde tüketici cihazlarının iş yerinde kullanılması uygun görülen cihazlardan daha gelişkin hale gelmesi yatıyor. Yani artık aldığımız sıradan bir dizüstü bilgisayar, şirketinizin size sağladığından çok daha kullanışlı ve yeterli olabiliyor. Zira artık iPhone ve iPad gibi ürünler üzerinden şirketlerin ERP ve CRM uygulamalarına doğrudan bağlantı sağlamak mümkün.
2005 yılından önce bilgisayar ya da benzeri “akıllı” denen cihazları şirketler çalışanlarına sağlarken, artık hemen herkesin kendi cihazı, şirkette sahip olduklarının ötesinde çalışabiliyor. Bir başka “consumerization” sebebi de, kurumsal cihaz olarak üretilen ürünlerin bugüne kadar hep önceliği “sağlamlık, dayanıklılık” gibi unsurlara vermesi oldu. Oysa bireysel ürünlerinde taşınabilirliği, tasarımsal zerafeti yakalamış kullanıcıların yeniden daha ağır ve kaba cihazları sevmesi beklenemezdi.

Çalışanların yanı sıra yöneticiler de kendi cihazlarını istiyor
Accenture’ın anketine cevap veren şirket yöneticileri, çalışanların bireysel cihazları iş amacıyla kullanmasının iş tatminini yüzde 88 oranında artırdığını düşünüyor. Çalışanların verdiği cevaplardaysa, yüzde 24’ünün kendi teknoloji ya da cihazını kullanarak bir iş sorununu adreslediği görülüyor. Yüzde 23’ü iş amacıyla kendi cihazlarını sürekli kullanıyor. Kişisel cihazların iş yerinde kullanımı çalışanların moralini artırıyor. Hatta sadece çalışanların değil yöneticilerin de moralini düzeltiyor. Zira ankete göre BT yöneticilerinin yüzde 54’ü kendi cihazlarını pekâlâ kullanıyor.
Çalışan ve yönetici tatmininin yanında, bireylerin kendi cihazlarını iş amacıyla kullanması, şirket giderlerini de azaltan bir unsur olarak öne çıkıyor. Şirketler cihaz almak yerine çalışan cihazlarının kullanılmasına izin veriyor ve bulut bilişim kullanarak aşırı işlem maliyetinden de kurtuluyor.
Gartner’ın tahminlerine göre, consumerization oranı gün geçtikçe artacak ve akıllı cihaz çeşitliliği nedeniyle bu cihazların kontrol altına alınması neredeyse imkansız hale gelecek. Bu nedenle kabullenerek gerekli önemlerin masaya yatırılması gerekiyor.

Şirketlerin ne yapması gerekiyor?
Bireysel cihazların kullanım oranı git gide artıyor. Bu eğilimin önüne geçmeye çalışmak, çalışan motivasyonunu kırmaktan başka bir şey değil. O nedenle bu durumu kabul edip gerekli önlemleri almak gerekiyor. İlk olarak çalışanların veri sızıntısına karşı eğitilmesi gerekiyor. Zira iş verilerine hemen her ağ ve cihazdan erişim sağlanması büyük bir riski de barındırıyor. Şirket yöneticilerinin bireysel cihazlara izin vermesi durumunda maliyet yükünden kurtulurken gerekli güvenlik yazılımlarına yatırımda bulunmayı unutmaması gerekiyor. Bunun yanında şirketin kendi içindeki kuralları belirlemesi ya da uygun şekilde geliştirmesi gerekiyor. Yapılan anketlerde birçok şirketin henüz kişisel cihazların kullanımıyla ilgili bilgilendirmeyi çalışanlarına yapmadıklarını görülüyor.
En başında belirttiğimiz gibi şirket yöneticilerinin çalışan üretkenliğini artırmak için cihaz kullanımına izin vermesi gibi, çokça uygulama ve platformun da önünü açması önem taşıyor. Tabii bu bulut üzerinden sağlanan uygulama ve platformların BT yöneticileri tarafından gözlemlenmesi ve takip edilmesi de alınabilecek güvenlik önlemlerinden biri olarak görünüyor. Burada çalışanların kişisel mahremiyetine dikkat edilmesi ve motivasyonlarının düşmemesine önem göstermek gerekiyor.
Kişisel cihazlarını iş amacıyla kullanan bireylerin bu eğilimin artarak devam edeceğini şirketlerin kabullenmesi gerekiyor. Bilişim şirketlerinin de hizmet olarak yazılım (SaaS) ve consumerization’ın yaratacağı pazarlarda yer almanın yollarını şimdiden aramasında fayda var. Çünkü bilişim sektörü pazarları önümüzdeki yıllarda bu kavramlarda oldukça etkilenerek şekillenecek.

Devler “consumerization” pazarından pay almak istiyor

Bireysel cihazların iş amacıyla kullanılması farklı bir pazarın da önünü açtı. Bireysel cihazlar arasında özellikle en sevilen markaların başında gelen Apple’ın ürünleri sıkça iş amacıyla kullanılıyor. Microsoft da bulut bilişim özelliklerini yazılımlarında geliştirerek bu alanda payını artırmayı hedefliyor. Son dönemde çalkantılı günler geçiren HP de Windows 8’in de rüzgarıyla bireyler ve şirketleri gözüne kestiriyor. Dokunmatik cihazlar için uygun üretilen Windows 8’in tabletler dışında ultrabook gibi cihazlarda da kullanılmasıyla Apple’ın domine ettiği pazarda söz sahibi olması bekleniyor.
Windows tabanlı tabletini kullanan bireyler, ayrıca kullanacakları klavyeleri sayesinde kurumsal kullanıma kısa sürede uygun hale gelebilecek. İş yerinde klavyeli sistemiyle bilgisayarını kullanan çalışan, sadece tabletini yanına alarak evine gidebilecek. Bunun yanında Dell, Acer gibi donanım üreticileri de benzer şekilde pazar payı kovalıyor. Bu eğilime ayak uyduramayarak sadece kurumsal görünümde kalan BlackBerry’ler ile RIM’in yaşadıklarıysa consumarization’ın önemini ortaya koyuyor.

Bulut bilişim de bireylerin önünü açıyor

Bireylerin iş yerinde kendi cihazlarını kullanma alışkanlıkları bulut bilişim sayesinde desteklenebiliyor. Zira bulut bilişimin temelinde yer alan “kendi cihazından işlem gücü beklemene gerek kalmadan yüksek performans gerektiren işlemlerin gerçekleştirilmesi” mantığı bireysel cihazların önünü açıyor. Şöyle ki, bir çalışan iPad ya da benzeri bir ürünle bulut bilişimin gücü sayesinde şirketteki tüm verilerin işlenip istatistikler olarak önüne gelmesini sağlayabiliyor. Accenture anketine göre, çalışanların yüzde 27’si kurumsal olmayan bulut uygulamalarını iş amacıyla kullanmak için cihazlarına indirdiğini söylüyor.
İnternet bağlantısı bulunan cihazların hemen hepsi sayesinde bulut temelli iş uygulamalarına ulaşılmanın mümkün olduğu günümüzde bireysel cihazların iş amacıyla kullanılması kolaylaşıyor. Google Apps ile gerekli belgelerin düzenlenmesi, Salesforce ile müşteri ilişkileri yönetimi sağlanması gibi hizmet olarak yazılım (SaaS) bulut servisleri hem güvenliğin artmasına hem de maliyetlerin düşmesini sağladığı için şirketler tarafından da tercih ediliyor.
ETİKETLER : featured Sayı:886
YORUMLAR
Düşünce düşünce değil, düşmeden düşünce 05 EYLÜL 2012 / 21:25 0 0
Şirketler de verdiği cihaz konusunda dayatma yapmaktan vazgeçse iyi olacak. En azından cihaz verirken seçimli alternatifler sunulmalı çalışanlara.

Çalışan kişi, Android tabanlı 1000 TL'lik bir cihaz istiyorsa, şirket neden 1500 TL'lik Blackberry telefon vermekte ısrar eder ki? Ver Android'li telefonu hem çalışanın hoşuna gitsin, hem şirket kar etsin.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics