Genel 01 EYLÜL 2015 / 11:23

Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin nasıl alınır? Her şeyin sanala dönüştüğü dünyamızda dijital para birimleri de çoğalmaya başlamışken son zamanlarda sanal ortamda değerini gittikçe artıran bir para birim olan Bitcoin nasıl alınır ve nasıl saklanır soruları haberimizin detaylarında.

Son zamanlarda sanal ortamdaki değerini gittikçe artıran para birimi Bitcoin, oldukça trend. Gün geçtikçe artan değeri, insanların bu sanal paraya yatırım yapmak istemesine sebep oluyor. Peki şu anda 9000 TL civarında değeri olan Bitcoin’i en basit nasıl alabilirsiniz ve nerede saklayabilirsiniz?


Bitcoin cüzdanı oluşturun

Bitcoin’i almadan önce onu nerede saklayacağınızı belirlemek en önemli adımdır. Bu zor görünebilir çünkü cüzdan hizmeti sağlayan birçok servis ve araç bulunuyor. Bu servisler aldığınız Bitcoinleri koruyabilen ve depolanmasını sağlayabilen banka hesaplarından oluşuyor.

Blok zinciri teknolojisi için de aldığınız her Bitcoin’e bir kimlik atamanız gerekiyor. En dikkat edilmesi gereken nokta kişisel verilerinizdir. Kişisel verileriniz kaybolursa, faturanızın kaybolmasıyla eşdeğer oluyor.

Bitcoin’ i alıp depolamak için hizmet imkanu sunan servisleriden birisi de ”Hot Wallet”. Bunun yanı sıra Ledger gibi seçenekler de masaüstü bilgisayarlarınızda saklayabilme imkanını sunuyor.

Satın almak için doğru satıcıyı seçin

Kullanıcıların dijital parayı hangi amaçla kullanacağı önemli. Cep telefonları üzerinden de Bitcoin almak mümkün ancak bu şekilde yapılan alışverişlerde yüksek miktarda işlem ücreti alınıyor.

Ayrıca Virwox gibi aracılar satın alma esnasında sorulan güvenlik sorularını, minimum sorarak müşterilerini sıkmıyor. Fakat işlem ücreti diğerlerine göre daha pahalı oluyor. İlk kez Bitcoin alacaklar için Coinbase ya da Bitstamp ideal aracı seçenekleri arasında.

Bu servislere kredi kartı, Paypal veya banka hesabı üzerinden alışveriş yapabilirsiniz ancak en kolay ve güvenilir yöntem direkt olarak satan insanlara ulaşmak. En az işlem ücreti ödeyerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.


Aldığınız Bitcoin’i cüzdanınıza emanet edin

Bitcoin aldıktan sonra ne yapılmalı sorusuna verilecek ilk yanıt onu güvenli yerde tutmanız gerektiğidir. Kendi kişisel hesabınızda saklayabilirsiniz. 

Peki Bitcoinlerinizle neler yapabilirsiniz? Geleceğin para birimi olacağını düşünerek değer kazanmasını bekleyebilir ya da kullanmak için aldıysanız barter yöntemiyle alıcılarla takas edebilirsiniz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics