Genel 18 MAYIS 2018 / 09:41

Britanya’da rüzgar enerjisi nükleeri arkasında bıraktı

2018'in ilk 3 ayında, Britanya'nın rüzgar tarlalarında üretilen elektrik, ülkenin sekiz adet nükleer santralinin ürettiği elektrik miktarını aştı.

2018’in ilk 3 ayında, Britanya’nın rüzgar tarlalarında üretilen elektrik, ülkenin sekiz adet nükleer santralinin ürettiği elektrik miktarını aştı. Böylece ülkede ilk kez bir çeyrekte üretilen rüzgar enerjisi miktarı, nükleer enerjiden daha fazla oldu. Yenilenebilir enerji endüstrisi bu gelişmeyi ucuz, milli ve yeşil enerji kullanımında doğru yolda oldukları şeklinde yorumladı.

Kışın zorluklarını rüzgar enerjisi göğüsledi

İlk çeyrekte üretilen rüzgar enerjisi, ülkedeki toplam enerji üretiminin yüzde 18,8’ini oluşturdu. Rüzgar enerjisi üretimi doğalgazın ardından ikinci sırada yer aldı. 17 Mart’ta bir süreliğine rüzgar türbinlerinin ürettiği elektrik ülkedeki elektrik tüketiminin neredeyse yarısını karşıladı. Özellikle soğuk kış günlerinde, hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü altı günde enerji ihtiyacının yüzde 12 ila 43’ü rüzgar enerjisinden karşılandı.

Bu sürede iki nükleer santral bakıma girdiği için bir süre elektrik üretemedi. Bir diğer santral ise soğutma sisteminde deniz yosunu biriktiği için durduruldu. Rüzgar ve güneş enerjisi birlikte 2017’nin ilk üç ayında nükleer santrallerden daha fazla enerji üretmişti. Bu yıl ise aynı başarıyı rüzgar enerjisi tek başına yakaladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics