Genel 05 ŞUBAT 2013 / 17:41

BT dünyasının en önemli satın almaları

Facebook’un Instagram'ı satın alması


iOS platformunda gösterdiği başarının ardından Android’de de çığır açan fotoğraf düzenleme ve paylaşım uygulaması Instagram, 2012 yılında bilişim dünyasında gerçekleşen en önemli satın almalardan bir tanesi olarak bir milyar dolara Facebook tarafından satın alındı.


HP’nin Autonomy’yi satın alması


Kaliforniya merkezli Hewlett Packard 2011 yılında İngiliz yazılım firması Autonomy’i yaklaşık 12 milyar dolara satın aldı. Ödenen miktar dolayısıyla herkesi şaşırtan bu satın alma, gereğinden fazla bir fiyata satın aldığı nedeniyle eleştirilmişti. Autonomy’nin performans raporlarında saptırma yaparak HP’yi zarara uğratması üzerine yapılan soruşturmayla nedeniyle şirket sıkıntılı günler geçirdi.


Microsoft’un Skype’ı satın alması


Dünya’nın en çok kullanılan sesli ve görüntülü iletişim platformlarından birisi olan Skype, 2011 yılında Microsoft tarafından satın alındı. 8,5 milyar dolar değerindeki bu satın alma Microsoft’un yaptığı en büyük satın almalardan bir tanesi.


Compaq’ın Digital’i satın alması


Aynı zamanda DEC olarak da bilinen Digital Equipment Corporation, 1960’lı yıllardan 1990’lı yıllara kadar bilgisayar dünyasında önemli bir tedarikçi konumundaydı. Fakat 1992 yılından itibaren işler şirket için kötü gitmeye başladı. Bu dönemde şirketin başına getirilen Robert Palmer şirketi daha karlı hale getirmek için bir dizi önlemler alsa da şirket 26 Ocak 1998 tarihinde Compaq tarafından satın alındı. 9,6 milyar dolara gerçekleştirilen bu satın alma işlemi o güne kadar bilgisayar dünyasında yapılan en büyük satın alma işlemiydi.


HP’nin Compaq’ı satın alması


1982 yılında kurulan ve ters mühendislik yoluyla ilk defa yasal olarak IBM’in kişisel bilgisayarlarından üreten Compaq 1990’lı yıllarda piyasadaki en büyük PC tedarikçilerinden bir tanesi haline geldi. Ancak düşen karlılık ve rekabetteki zorluklar yüzünden Compaq 2002 yılında HP tarafından 25 milyar dolara satın alındı.


Google’ın Youtube’u satın alması


Kurulduktan sonra 19 ay içinde günde 100 milyon video yayınlanan bir platform haline gelen Youtube, BT sektöründeki birçok şirketin ilgisini çeken bir platformdu. 2006 yılında Google ile yaptıkları birleşme Google’a 1,6 milyar dolara mâl oldu.


AMD’nin ATI’yi satın alması


Uzun süren söylentilerden sonra 2006 yılında Intel’in en büyük rakiplerinden AMD, yine en büyük grafik işlemcisi üreticilerinden ATI’yi satın aldığını açıkladı. 5,4 milyar dolara gerçekleşen satın almada, AMD’nin mikroişlemcilerdeki teknolojisi ile ATI’nin grafik, yonga seti ve tüketici elektroniği alanlarındaki gücünü birleştirmek hedeflenmişti.


Lenovo’nun IBM’in PC bölümünü satın alması


IBM’in şirket bünyesindeki PC Grubunu Çin merkezli üretici firma Lenovo’ya satması, Lenovo’yu Hewlett Packard ve Dell’in ardından sektördeki en büyük üçüncü üretici haline getirdi. 1,25 milyar dolara gerçekleşen satın alma neticesinde IBM’in Think Pad’ini artık Lenovo üretiyor.


Google’ın Motorola Mobile’ı satın alması


Dünya’nın önde gelen telefon üreticilerinden olan Motorola, özellikle akıllı telefon pazarının genişlemesiyle birlikte diğer rakiplerinin gerisinde kaldı. Google’ın satın alma furyasından nasibini alan Motorola, şirketin mobil kısmını 2011 yılında 12,5 milyar dolara sattı. Google, bu satın almayla Android işletim sistemini daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics