Genel 29 NİSAN 2012 / 15:49

Bulut KOBİ’lerin omuzlarından yükselecek

BThaber olarak son bir ay içinde farklı konuları içeren dört tane BThaber Platform’un yanı sıra İTO üyelerine yönelik olarak da “KOBİ’lerde Verimlilik” etkinliğine imza attık. Veri Merkezleri ve Bulut Bilişim konulu BThaber Platform ve KOBİ’lerde Verimlilik etkinliklerinden yansımalara baktığımızda, KOBİ’lerin, internet temelli iş yapan şirketlerin ve başlangıç aşamasındaki girişimlerin bulut bilişime oldukça ilgi gösterdiklerini ve daha yakından tanımak istediklerini gördük.
Ölçeklenebilirlik, kurumsal ölçekte hizmet kalitesi, kullandıkça ödeme modeli, güvenlik, süreklilik gibi unsurlar bu tür işletmelere cazip geliyor.
Büyük şirketler ve finans kuruluşları ise buluta biraz daha temkinli yaklaşıyorlar ve şu aşamada ancak çok fazla kritik öneme sahip olmayan uygulamalarını buluta taşıyabileceklerini belirtiyorlar. Çıkan sonuçlara göre, büyük şirketlerin buluta uzak durmalarına neden olan en önemli unsurlardan bir tanesi de düzenleme eksikliği. Bu konuda bazı düzenlemeler hayata geçmeden de durum böyle devam edecek gibi görünüyor.
ETİKETLER : Gündem Sayı:869