Genel 23 OCAK 2014 / 10:33

Bulutta verimli varlık yönetimi

Yazılım varlıklarında etkili yönetim bulutun verimliliğini artırıyor.Uygun maliyetlerle rekabet gücünü artıran bulut bilişimde yazılım varlıkları yönetimi verimliliği artırıyor.

The Software Alliance’ın “Bulutta Gezinmek: Yazılım Varlık Yönetimi Neden Her Zamankinden Önemli?” raporuna göre, bulut bilişimde yazılım varlıkları yönetimini (SAM) benimseyen kurumların, yazılımları için en iyi uygulama standartlarını kullanarak maliyetleri azalttığını ve rekabet gücünü artırdığını ortaya koyuyor.

Raporda BSA, BT departmanlarına bulut bilişim çözümlerinden en yüksek getiriyi sağlamak için SAM programlarını buluta nasıl entegre edilebileceklerine dair pratik bilgiler sunuyor. Bulut bilişimde verimliliği artırmak amacıyla SAM kullanan işletmeler, bulut bilişim altyapı maliyetlerini azaltarak yatırım getirisini artırıyor. Araştırmada SAM kullanımındaki eksikliklerin bu avantajları azaltabileceği görülüyor.

Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Hukuk Müşaviri Jodie Kelley konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Yazılım Varlık Yönetiminin yazılım varlıklarının kurulumundan yaşam döngüsünü yönetimine kadar her alanda kurumların bulut stratejisinin temel bir parçasını oluşturması gerekiyor.” Bu araştırma, kurumların bulut bilişim ortamlarına SAM’i başarıyla entegre ederek kullanmakta karşılaşabilecekleri güçlükler için pratik çözümler sağlıyor.

Bulut bilişim yazılımda uyumluluk kaygılarını gidermedi, bunun yerine yeni güçlükler oluşturdu. Etkili SAM uygulamalarıyla bu zorlukların üstesinden gelmek mümkün. SAM hem buluta geçen hem de geleneksel BT ortamlarını kullanan organizasyonlar için önemli. SAM’in amacı tüm kurumlarda aynı olmakla birlikte, SAM bulut ortamlarına farklı şekillerde entegre edilebiliyor. Bunu kurumsal ihtiyaçlar belirliyor. SAM bir kurumun bulut stratejisi ve uygulama planının ayrılmaz bir parçası olmalı. Geleneksel yazılım lisansı anlaşmaları, buluta geçerken uyumluluğu güvenceye almak için özel dikkat gerektiriyor. Hizmet olarak yazılım modeli, izinsiz kullanım ve kullanıma hazır yazılımlarla ilgili potansiyel sorunlara yol açıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN