Genel 23 ARALIK 2013 / 15:06

Çalışanlar zam bekliyor

2014'te dünyada çalışanların tamamı maaş zammı bekliyor.

Randstad, 32 ülkeyi kapsayan 2013 yılının dördüncü “Global İş Dünyası Eğilimleri Raporu”nu yayınladı. 18-65 yaş aralığında binlerce çalışan ile gerçekleştirilen Workmonitor araştırmasına göre, dünyadaki çalışanların yarısı 2014 yılında ülkelerindeki ekonomik durumun iyileşeceğini umut ediyor. Türkiye’nin de dahil olduğu rapora göre yeni yılda çalışanların yüzde 58’i ücret artışı, yüzde 48’i ise yıl genelinde bir seferlik ikramiye almayı bekliyor.

Hindistanlı çalışanlar yüzde 84 oranıyla 2014 yılına en olumlu bakan grup oldu. Doğu Avrupa ülkelerinin çalışanları, 2012 yılına nazaran yeni yıldan çok daha olumlu beklentiler içerisinde. Güney Avrupa ülkelerindeki çalışanların ekonomik iyileşme beklentileri çok yüksek değil.  Latin Amerika’da Şilililer, Meksikalılar ve Arjantinliler de yeni yıla çok daha olumlu bakıyor.  

Çalışanların yüzde 58’i maaş artışı , yüzde 48’i ikramiye bekliyor

Tüm dünyada çalışanların 2014'ten beklentilerinin yüzde 58'i maaş zammı oldu. Türkiye'deki çalışanların zam beklentisi geçen sene yüzde 77' ken bu yıl yüzde 68  oranında ölçüldü. En çok zam bekleyenler yüzde 84'le Latin Amerika’lı,  yüzde 75 ile Asya’daki çalışanlar olarak sıralandı.

En azından bir ikramiye bekleniyor

Çalışanların yüzde 48’i 2014 yılında finansal bir ödül ya da bir seferlik ikramiye almayı umut ediyor. Türkiye’deki çalışanların yüzde 55'i ikramiye bekliyor. İkramiye beklentisinin en yüksek olduğu ülke yüzde 85 ile  Hong Kong,  en düşük olduğu ülkeyse yüzde 11 oranıyla ile İsveç. Türkiye’deki çalışanlar, aralarına katılan yabancı çalışanların işlerine daha fazla değer kattığını belirtiyor. 

Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka “Geçtiğimiz yılın aynı döneminde gerçekleştirdiğimiz araştırmada, çalışanların yüzde 60'tan fazlası kendi ülkelerindeki ekonomik durumu 'kötü' olarak nitelendiriyordu. Bu yılki öngörüler çok daha iyimser." dedi.  Randstad Türkiye Genel Müdürü Altuğ Yaka, "Türkiye’deki çalışanların yüzde  68’i ekonomik gelişmelerde iyileşme bekliyor. Erkek çalışanların ekonomik manzarayı kadın çalışanlara nazaran daha iyimser değerlendirmesiydi" açıklamasını yaptı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics