Genel 03 NİSAN 2013 / 11:09

Callpex, “rent a seat” hizmetini başlattı

Callpex çağrı merkezi sektöründe yaşanan çeşitli sorunlardan yola çıkarak sektöre yeni bir yaklaşım getirecek Rent a Seat ismi verilen yeni bir koltuk kiralama hizmetiyle ilk yatırım maliyetlerini ortadan kaldırmayı hedefliyor.

[caption id="attachment_37861" align="alignleft" width="280"] Callpex Genel Müdürü Metin Tarakçı[/caption]

Çağrı merkezi sektöründe faaliyet gösteren Callpex’in sunduğu 'rent a seat' hizmetiyle birlikte şirketler, ilk yatırım maliyetinden kurtuluyor; teknoloji, bakım, geliştirme gibi giderlerini azaltabiliyor, esnek konum imkanını kullanarak da diledikleri zaman büyüyüp, küçülebiliyorlar.

Uygulamanın çıkış noktası hakkında bilgi veren Callpex Genel Müdürü Metin Tarakçı,  “Ülkemizde çağrı merkezi kurmak isteyen kurumların yüksek yatırım, işletim maliyetleri veya ihtiyaçlarının dönemsel olması sebebi ile bu yatırımı kendi bünyelerinde yapmayı tercih etmediklerini biliyoruz. Koltuk kiralama hizmetimiz ile bu kurumlara fayda ve avantaj sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Sınırlı kaynaklarla yapılan yatırımların geri dönüşünü öngörebilmenin giderek zorlaştığını söyleyen Tarakçı,  “koltuk kiralama” hizmeti ile işletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini ifade ediyor: “Çağrı merkezi sektöründe büyümenin ve verimliliğin önündeki en temel engellerden biri de yapılan yatırımların geri dönüşü. Çağrı merkezleri, tesis ve teknoloji yatırımı açısından yüksek maliyetli yatırımlar. Callpex olarak, bu yatırımı yapmak istemeyen veya dönemsel ihtiyacı olan kurumlar için bu hizmeti vermeye başladık. Bu hizmet, bir işletmenin ihtiyaç duyduğu koltuk, lisans, teknoloji, Dialer, IVR, CTI, güvenlik, temizlik, yardım masası, dinlenme alanları, işe alım, yemek ve servis gibi tüm konuları kapsıyor.” 

Bir çağrı merkezi organizasyonu için gerekli tüm temel altyapı ve teknolojileri bünyesinde barındıran operasyon merkezleri sunmalarının firmalar için eşsiz bir fırsat olduğunu dile getiren Tarakçı, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Koltuk kiralama hizmetimizi, müşteri ihtiyacına ve isteğine bağlı olarak, projeye özel ayrılmış, bilgi güvenliğinin en üst seviyede tutulduğu operasyon salonlarında veriyoruz. Bu hizmet sayesinde dönemsel ihtiyaçlar için çok hızlı bir şekilde çözüm yaratabiliyoruz. Örnek vermek gerekirse, turizm şirketlerinin sezon dönemlerinde personel kapasitesi değişiyor. Bu değişime cevap verebilmek için koltuk kiralama hizmetinden faydalanmak, oldukça rasyonel bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Firmalar, bu hizmetten faydalanarak ilk yatırım maliyetinden kurtuluyor; teknoloji bakımı ve geliştirme harcamalarını azaltabiliyorlar. Esnek konum avantajını kullanarak da dilediği zaman büyüyüp, küçülebiliyorlar.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics