Genel 05 AĞUSTOS 2012 / 10:29

Çevreci girişimleri teknoloji markaları sürüklüyor

Interbrand’ın Deloitte desteği ile gerçekleştirdiği “En İyi Küresel Çevreci Markalar Raporu” yayımlandı. Raporda sürdürülebilirliğin önemi vurgulanırken, müşteri bilincinin arttığı, marka değerini korumak için çevreci girişimlere ilginin arttığı belirtildi.

Interbrand’ın Deloitte desteği ile gerçekleştirdiği “En İyi Küresel Çevreci Markalar Raporu” ymansetayımlandı. Şirketlerin sürdürülebilirlik ve çevreci çalışmaları dikkate alınarak hazırlanan raporda, çevreci şirketlerin kârlılık elde ederken, çevreye duyarlı da olunabildiğini gösterdiği bilgisi verildi.
Interbrand’in Küresel Tepe Yöneticisi Jez Frampton imzalı yayımlanan bildiride, 50 markanın sıralandığı, bu inovatif markaların istikrar, refah ve güvenle geleceğe bakılmasını sağladığı aktarıldı.
Hazırlanan raporla ilgili değerlendirmede bulunan Deloitte Küresel Sürdürülebilirlik Lideri David Pearson, “Sürdürülebilirliğin önemi her geçen zamanda daha fazla ortaya çıkıyor. Şirketler için zorunluluk olmaktan çıkan sürdürülebilirlik, artık keyifle olması gerekene dönüştü; fayda ve maliyet için; marka değerini korumak için gerekli hale geldi” dedi.
İçinde bulunduğumuz ekosistemin sınırlarını bilerek insanın yaşam kalitesini artıran teknolojilerin geliştirilmesiyle elde edilen sürdürülebilirlik, araştırmanın en önemli dayanak noktalarından birini oluşturdu.

Otomotiv ve teknoloji markaları 2012 listesini sürükledi
Bu yılın raporunda otomotiv ve teknoloji şirketlerinin sıralamayı şekillendirdiği görüldü. İlk sırada Japonya’dan Toyota yer alırken, kozmetik sektöründeki ABD’den Johnson&Johnson ikinci oldu. Yine Japonya’dan Honda üçüncü olurken, bu kez bir başka otomotiv şirketi Volkswagen dördüncü oldu.
Bilişim sektörünün önemli oyuncularının peş peşe sıralandığı listede, Hewlett-Packard (HP) beşinci sırada kendine yer bulurken, Panasonic altıncı, Dell yedinci ve Siemens sekizinci oldu.
Veri merkezleri ve kişisel sistemlerle dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan HP, geçtiğimiz yıl gibi bu yıl da beşinci sırada yer aldı. Gürcistan’da EcoPOD yeni nesil veri merkezi kuran şirket, enerji tasarrufunu öne çıkardı. Geleneksel veri merkezlerine göre yüzde 95 daha enerji tasarrufu sağlayabilen EcoPOD, şu anda en verimli veri merkezi olarak belirlendi.
Panasonic ise önemli bir sıçramayla kendine ilk onda yer buldu. Raporda, şirketin EPEAT sertifikalı Toughbook’ları, Energy Star sertifikalı cihazları ve yüksek teknolojili ekolojik yön bulma kabiliyetine sahip, etrafını analiz eden ve enerji tasarrufu sağalyan cihazları övüldü.
İki yıldır üst üste ilk onda yer alan Dell, müşteri odaklı yaklaşımını sürdürürken, kullanıcıların daha çevreci tercihler yapmasını teşvik eden bir sürdürülebilirlik web sitesi açtı. Ayrıca şirket, 2008’deki modellerine göre dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarında yüzde 25 daha fazla enerji tasarrufu sağlayan ürünler piyasaya sürdü. Bu yıl ilk kez listeye girenler Nissan, H&M ve UBS olurken, Danone, Ford, Starbucks ve UPS’in hızlı yükselişleri dikkat çekti.

Sürdürülebilirlik şirket stratejisi ve hedefi haline gelmeli
Markaların sürdürülebilirliğe erişebilmesi için, bunu şirket strateji ve hedefleri arasına yerleştirmeleri gerektiğinin altını çizen Northwestern Üniversitesi Sürdürülebilirlik Ofisi Yöneticisi Rob Whittier, arka planda da şirketin ürün ve hizmetlerine katkı sağlayacak pazarlama faaliyetlerine olacak katkılarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini aktardı. Günümüz müşterilerinin farkındalık seviyelerinin yüksek olduğunu dile getiren Whittier, “Artık müşteriler istedikleri bilgiye hızla ulaşabiliyor. Özellikle çevreci yaklaşımlarla ilgili bilgi edinmek oldukça kolay” dedi.
Sürdürülebilirlik hakkında hazırlanmış etkileyici bir sitenin şirketin sorumluluğunu yerine getirmesine yeterli olmayacağını hatırlatan Whittier, günümüz yatırımcıları ve müşterilerinin şirket ürünleri, operasyonları ve ürün zinciri hakkında gerçek şeffaflık beklediğini belirtti. Artık çevreci yaklaşımlarla ilgili yayımlanan raporların, finansal raporlar gibi standart hale geldiğini aktaran Northwestern Üniversitesi Sürdürülebilirlik Ofisi Yöneticisi, “Müşteriler şirketlerin neye odaklandığını görebilecek kadar zeki. Örneğin dünyanın en değerli markalarından biri olan Apple, paketleme ve makinelerindeki enerji kullanımı konusunda harika iş çıkarıyor ancak sürekli tedarik zincirinde yaşadığı sorunları toparlamakla uğraştı. İnsanlar bu durumun şirket için ne denli etkili bir alan olduğunu fark etti” açıklamasında bulundu.
Listenin tamamına http://www.interbrand.com/en/best-global-brands/Best-
Global-Green-Brands/
2012-Report/BestGlobal
GreenBrandsTable-2012.aspx adresinden ulaşabilirsiniz.

Londra 2012 şirketlerin çevreci yönleri için fırsat oluyor

Her dört yılda bir 200’den fazla ülkeden katılımcıyla gerçekleştirilen Olimpiyatlar, dünyanın en büyük spor etkinliği olarak biliniyor. Bu yıl Londra’da gerçekleştirilen etkinliğin sponsorları, yaklaşık 4 milyar kişinin televizyon başında takip ettiği etkinlikte çevreci mesajlar verme fırsatı yaşıyor.
Londra, Olimpiyat tarihinin en çevreci etkinliğini düzenlemek için kolları sıvadı ve şehrin altyapısını değiştirerek yenilenebilir enerji ve geri dönüşüm çözümlerine önem verdi. Şehirde yalnızca karbon salınımını düşürmek ve atıklar hedefte yer almadı. Modernize edilen ulaşım sistemi, yenilenen evler, yeni alışveriş merkezi ve 45 hektar alan üzerine kurulan yürüyüş ve bisiklet yollarıyla donatılmış yemyeşil bir park oluşturuldu.
Etkinlikte, McDonalds, Britanya’nın yerel çiftçilerinin restoranlarına yaptığı katkıyı, Coco-Cola atık yönetimini ve yerel kaynaklarını tanıtıyor. Bunun yanında British Telecom, iletişim altyapısını en düşük karbon etkisi ve oyunlardan sonra tekrar kullanıma uygun olarak hazırladı.
ETİKETLER : featured Sayı:883

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics