Genel 01 MAYIS 2018 / 21:01

Çin’in ‘Gök Nehri’ tarihin en büyük yağmur deneyine tanıklık edecek

Çin, Tibet ovasına daha fazla yağmur yağdırmak için tarihteki en büyük yapay yağmur deneyinin temellerini atmaya hazırlanıyor.

Projede, Tibet dağları boyunca on binlerce yakıt yakma odası kurulacak. Bu sayede bölgedeki yağış miktarının yıllık 10 milyar metreküpe kadar yükseltilmesi amaçlanıyor. Tasarı, Çin’deki Tsinghua Üniversitesinde çalışan araştırmacıların 2016 yılında geliştirdiği ve Tianhe veya ‘Gök Nehri’ adı verilen bir projenin uzantısı olma özelliğini taşıyor. Tasarıyla birlikte, yaklaşık 1.6 milyon kilometrekare büyüklüğündeki devasa bir alana fazladan yağış getirilmesi umuluyor.

South China Morning Post (SCMP) gazetesine göre biraz karşılaştırma yapmak gerekirse, bu alan Alaska’dan daha geniş ve İspanya’nın yaklaşık üç katı boyutunda. Üstelik tasarı başarılı olursa, bu uçsuz bucaksız alana yağması beklenen ilave yağış, Çin’in yıllık su tüketiminin yaklaşık yüzde 7’sine eşdeğer olacak.

Devlet şirketi olan Çin Roket Bilimi ve Teknolojisi Şirketi’nin genel müdürü ve aynı zamanda projeyi geliştiren kişi olan Lei Fanpei şöyle söylüyor: “Tibet’teki hava durumunu değiştirmek, Çin’in su kıtlığı sorununu çözmek için çok önemli bir yenilik. Bu hem Çin’in gelişimine ve dünyanın refahına, hem de bütün insan ırkının saadetine önemli bir katkıda bulunacak.”

Durum her ne kadar kulağa bilim kurgu gibi gelse de, bilim insanları, bulut tohumlaması olarak adlandırılan bu hava durumu değiştirme yönteminde on yıllardan beri başarıya ulaşmaya çalışıyorlardı ve Çin, bu fikre dünyadaki herhangi bir yerden daha fazla yatırım yaptı.
ETİKETLER : gök nehri yağmur deneyi

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics