Genel 19 MAYIS 2014 / 08:14

Citrix kurumlara yönelik mobil çözümlerini genişletiyor

Citrix, 6 – 8 Mayıs tarihleri arasında Los Angeles’ta düzenlediği Citrix Synergy Konferansı’nda mobil çalışma alanlarını genişletecek yeni ürün, çözüm ve işbirliklerini duyurdu.

66 ülkeden 5 binin üzerinde katılımcıyı bir araya getiren etkinlikte Citrix’in “Kurumsal mobilitenin engellerini kaldırma” vizyonu çerçevesinde müşterilerine ne zaman, nerede ve nasıl çalışacaklarını tanımak için yeni ürünler, çözümler ve işbirlikleri duyuruldu. Citrix’in mobil alanda elini oldukça güçlendirecek bu yenilikler sayesinde kurumlar çalışanlarının deneyimini optimum hale getirirken mobil iş güçlerini güvenli bir şekilde yönetebilecekleri farklı seçeneklere sahip olacaklar.
Citrix Synergy 2014’ün açılış konuşmasını Citrix CEO’su Mark Templeton gerçekleştirdi. Bu yıl görevinden ayrılacak olan Mark Templeton, konuşmasını gerçekleştirirken oldukça duygulu anlar yaşadı ve katılımcıların yoğun sevgi gösterileriyle karşılaştı. Katılımcıların dakikalarca ayakta alkışladığı, Citrix’e olan inancı ve tutkusunun her hareketine yansıdığı Templeton, artık mobilitenin ve kullanıcı deneyiminin şirketlerin en önemli araçları haline geldiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Çoğu kişi şu an mobilitenin sadece mobil uygulamalardan ibaret olduğunu düşünüyor. Fakat Citrix’e göre mobilite çok daha farklı. Taşıyabildiğiniz her şey mobilitedir. Çalışanların işlerini ofislerde yürütmesi artık geçmişte kaldı. Günümüzün gerçeği çalışanların her yerden çalışabilmesi. Bu yüzden altyapıların ve çözümlerin şirketlere ve kullanıcılarına daha fazla esneklik sunması gerekir.”
Citrix’in cihaz ve ağdan bağımsız çözümler tasarlamaya ve sunmaya devam edeceğini sözlerine ekleyen Templeton, ayrıca Citrix, HP ve Intel arasında gerçekleşen yeni işbirliğini de duyurdu. ShareFile hakkında bilgiler de veren Templeton, şu an 45 binin üzerinde kuruma hizmet veren ShareFile’ın sadece 18 ay içerisinde sıfırdan başlayarak 1 milyon lisansın üzerine çıktığını söyledi. Konuşmasına başlarken sahneye Pharrel Williams’ın son dönemde oldukça popüler olan “Happy” şarkısıyla çıkan Templeton konuşmasını yine aynı şarkıya atıfta bulunarak “Bu işten en karlı sizler ve müşterileriniz çıkacak ve hepiniz mutlu olacaksınız” diyerek bitirdi.

Yeni ürün ve çözümler mobile odaklanıyor
Citrix Synergy’de duyurulan yeni çözümlerden birisi şirketlere kapsamlı bir çalışma alanı çözümü sağlayan Citrix Workspace Suite. Citrix’in oldukça iddialı olduğu yeni çözüm, çalışanların uygulamalar, veriler ve hizmetlere anında erişebilmelerini sağlarken, şirketlerin çalışanların kurumsal ya da bireysel farklı cihazlarını yönetebilmelerini ve bunların güvenliğini sağlayabilmelerini mümkün kılacak. Kapsamlı bir uygulama, masaüstü ve mobil altyapı yönetimi için Citrix Workspace, masaüstü sanallaştırma, mobil uygulama ve cihaz yönetimi, yerleşik mobil verimlilik uygulamaları, kurumsal dosya paylaşımı gibi teknolojileri bünyesinde barındıracak.
Konferanstaki bir diğer duyuru ise geçtiğimiz Mart ayında yenilenen Citrix XenApp ve Citrix XenDesktop oldu. Yeni sürümlerle sanal Windows uygulamaları ve masaüstleri için hem güvenlik hem de kullanıcı deneyimi seviyesini yukarıya taşıyan Citrix, konferansta müşteri odaklı ve gerçek zamanlı çeşitli özelliklerin yanında güvenlik özelliklerini geliştiren, herhangi bir aygıt üzerinden yüksek performanslı HTML5 tarayıcı tabanlı erişim olanağı sağlayan, hızlı oturum açma imkanı sunan, birden fazla cihaz üzerinde dolaşım uygulamalarını kolaylaştıran ve USB 3.0 desteği sağlayan yenilikleri duyurdu. Bulut bütünleştirme, HDX 3D Pro, App DNA gibi özellikler öne çıkan yenilikler arasında yer alıyor. XenApp 6.5 geçiş araç setinin de kısa süre içerisinde kullanıma sunulacağı yapılan duyurular arasında yer aldı. Ayrıca Citrix’in geçtiğimiz günlerde satın aldığı Framehawk teknolojisi ile ilgili yenilikleri çok yakında açıklaması bekleniyor.

Performans yükselirken güvenlik artıyor
Citrix’in yeni NetScaler MobileStream teknolojisi hem şirketler hem de son kullanıcılar açısından güvenliği artırırken mobil uygulama ve ağ performansını da yükseltiyor. Gelişmiş bulut ve mobil ağ özellikleri sayesinde veri güvenliği ve mobilite yeteneklerini üst seviyeye çıkarıyor.
Citrix CEO’su Mark Templeton’un açılış konuşmasında değindiği Citrix ShareFile, konferansın ilgi çekici ürünlerinden birisi oldu. ShareFile’a eklenen yeni özellikler, kullanıcılara kendi mobil cihazları üzerinde birden fazla veri kaynağından dosyalara erişim ve düzenleme yeteneği; kurumlara ise kişisel veri hizmetlerindeki kurumsal verilerin kontrolünü elde etme yeteneği sağlıyor. Bu özellikler şirketler açısından daha fazla kontrol ve güvenlik anlamına geliyor. Konferansta ayrıca ShareFile için StorageZone Connector SDK’sı da duyuruldu.
Yine konferansta duyurulan XenMobile’ın yeni sürümü Windows Phone 8 ve 8.1’e yönelik yenilikler içeriyor. Haziran ayının sonunda kullanıma sunulması beklenen XenMobile 9.0 ile Windows Phone 8 cihazlarda Worx Web ve e-posta kullanılabilecek.
Konferansta konuşan Citrix Başkan Yardımcısı Steve Daheb ise yeni ürün ve çözümler için şunları söyledi:
“Çalışmak denince akla bir yer değil, yaptığımız iş gelmeli. Citrix olarak BT dönüşümünü sağlarken yaptığımız tüm yeniliklerde bunu hep ön planda tutuyoruz. Citrix Synergy’de küçükten büyüğe tüm işletmelerin tamamen dinamikleşen ve mobil hale gelen dünyada başarıya ulaşabilmelerini sağlayacak kilit mobil çalışma alanı altyapı bileşenlerini duyurduk. Teknoloji alanındaki liderliğimiz, yol haritamız ve yeni çözümlerimiz, kurumsal mobil stratejilerini geliştirmek isteyen şirketler için Citrix’in neden en iyi seçenek olduğunu ispatlıyor.”
ETİKETLER : Sayı:972

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics