Genel 05 HAZİRAN 2018 / 13:28

Citroen'den tek şarjla 450 km yol giden elektikli otomobil geliyor

Fransız otomobil üreticisi olan Citroen, yeni bir elektrikli otomobil geliştirdi. Mini elektrikli Citroen’in 2018’in son çeyreğinde düzenlenecek olan Paris Motor Show’da tanıtılması bekleniyor.

Son zamanlarda tüm dünyada elektrikli otomobillere artan büyük bir talep var ve bu talep otomobil üreticilerinin iştahını kabartıyor. Fransız otomotiv devi olan Citroen ise artan bu talebi karşılamayı hedefliyor.Şirket elektrifikasyon stratejisi kapsamında yeni e-CMP platformu üzerinde yeni bir elektrikli otomobil geliştirdiğini duyurdu. Son derece kompakt bir yapıya sahip olan Mini Citroen , 4-14 Ekim tarihleri arasında Paris’te düzenlenecek otomobil fuarında sergilenecek. Mini elektrikli şehir otomobilinin 2020 yılında ise yola çıkarılması planlanıyor.

Citroen, CMP platformlu araçlarında azami olarak 450 km menzil sağlayan olan 50 kWh kapasiteli bataryalar kullanma kararı aldı. Çünkü daha düşük maliyete sahip olan bu bataryalar Citroen’in kullanıcılarına daha ucuz EV (electric vehicle) modelleri sunmasına imkân tanıyacak.

Yeni model, markanın ilk EV segmenti araç girişimi değil. Citroen, hali hazırda C-Zero ve E-Mehari de dahil olmak üzere birçok EV modelini tanıtmış durumda. Şirket, 2023 yılına kadar Citoen, ürün yelpazesindeki modellerin %80’i için birer elektrikli seçenek sunacak. Ayrıca 2025 itibariyle sadece elektrikli otomobil satmayı planlıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics