Genel 16 MAYIS 2018 / 12:20

CO2 Seviyeleri Korkutucu Bir Dönüm Noktasına Ulaştı

Sera gazı yayımlarını azaltmak için yürütülen gayretlere rağmen, Dünya’nın atmosferindeki karbondioksit seviyesi Nisan ayında yeni bir rekora ulaştı: Milyon başına 410 parçadan (ppm) fazla bir ortalamaya erişti. Bu miktar, elimizde bulunan ve son 800.000 yılı kapsayan verilerin içinde en yüksek noktayı temsil ediyor.

Hawaii’deki Mauna Loa Gözlemevinde toplanan Keeling Eğrisi veri dizisi yoluyla ölçülen tam CO2 yoğunluğu, 410.31 ppm idi. Bu veriler, gezegenimize verdiğimiz zarar konusunda bir başka uyarı alarmı niteliği taşıyor ve önümüzdeki onyıllarda, çevre konusunda felâket gibi sonuçlardan kaçınmak için sert eylemler gerektiğini gösteriyor.

Keeling Eğrisini oluşturan kişi olan Charles David Keeling’in oğlu ve aynı zamanda bu düzenli ölçümleri gerçekleştiren Scripps CO2 Programı’nın müdürü, jeokimyacı Ralph Keeling şöyle söylüyor: “Fosil yakıtları yakmaya devam ediyoruz”

Uyarı işaretleri zaten vardı; geçen yılın Nisan ayındaki kayıtlar, ilk defa 410 ppm’yi geçmişti. Pek avuntu sayılmaz ancak, bu yılki yükseliş yeni bir rekor olsa bile, en azından sadece ufak bir miktarda olduğunu söyleyebiliriz.

Scripps CO2 Programı altındaki CO2 okumaları, Mauna Loa’da ve diğer bölgelerde 1958 yılından beri alınıyor ve atmosferimizdeki karbondioksidin kademeli şekilde yükseldiğini gösteren, endişe verici bir kayıt sunuyor.

1950’li yıllarda Charles David Keeling’in yaptığı ilk ölçümler, 310 ppm’de sabit durumdaydı, bu yüzden yükselişin ne kadar hızlı olduğunu görebilirsiniz. Şu anda bir milyon kilogram havanın içerisinde, 410 kilogramdan fazla CO2 buluyorsunuz; yani başlangıçtaki okumaların neredeyse üçte birinden daha fazla.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics