Genel 24 EKİM 2013 / 23:19

Çocuklar internette denetlenebilecek

Google, Chrome tarayıcısına ebeveynlere çocuklarının internet davranışlarını izleme ve kontrol etme imkanı tanıyan özellikleri kattı.

BBC News haberine göre, ‘denetlenen kullanıcılar’ (supervised users) ismini taşıyan bu yeni özellik, ‘yöneticiye’ denetlemek istedikleri kişilerin profillerini tanımlama imkanını veriyor. Yöneticiler, denetledikleri kullanıcının internet geçmişini görebiliyor, belli siteleri engelleyebiliyor, erişim izinlerine onay verebiliyor. Bu özelliğe Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinde erişilebildiği gibi, Chromebook kullanıcıları da bu yapıyı kullanabiliyor.
Google da varsayılan ayarların, yeni oluşturulan bir ‘denetlenen kullanıcıya’ tüm internet sitelerine erişim izni vereceğini, bu noktada yöneticilerin hangi siteleri engellemek istediğini tanımlamasının gerektiğini belirtiyor. Çünkü sonuçta SafeSearch, denetlenen kullanıcılar için otomatik olarak devreye giriyor ve Google arama sonuçlarında çıkan birçok yetişkin içeriğini engelliyor.
Çocuklar için uygunsuz içeriğin çevrimiçi platformlarda yine çocuklar için erişilebilir olması son dönemde tartışmaları da artırmıştı. Microsoft’un Internet Explorer’ı gibi diğer tarayıcılar bir yönetici tarafından kurulabilen içerik kontrolleri sunuyor.

Çocuk köşeleri güvenli

Çocukları internet güvenliği başlığında eğitmek konusunda okullara yardımcı olan ISC2’ nin araştırmasına göre, çocukların yüzde 43’ü hergün çevrimiçi oluyor. Çocukların 46’lık kesim de her bağlantılarında iki saatten fazla zamanı nette harcıyor. Microsoft’un Windows Phone işletim sistemi, kullanıcılara telefonda bir ‘Çocuk Köşesi’ (Kid’s Corner) bölümü oluşturma imkanı veriyor. Burada sistem sadece belirlenen oyunlara, müzik, video ve uygulamalara erişim imkanı sunuyor. Çocuklar da uygunsuz internet sitelerine erişemiyor.  9-11 yaş aralığındaki çocuklar kişisel bilgilerin paylaşımı ve 18 sınıfına sahip Call of Duty serisi gibi daha yüksek yaş gruplarına uygun olan oyunların oynanması birçoğunun riskli bir çevrim içi davranış profili sergilediğini ortaya koyuyor.

Çevrim içi eğitim
Haberin dikkat çektiği bir başka araştırma olan Anti-Bullying Alliance’ın elde ettiği sonuçlara göre ise öğretmenlerin yüzde 69’u ve gençlerin yüzde 40’ ı  çevrimiçi güvenlik daha çok okullarda verilecek eğitimlerle öğretilmeli, hatta ulusal eğitim programına da eklenmesi gerektiğini düşünüyor.

 

 
ETİKETLER : Google

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics