Genel 17 ŞUBAT 2017 / 17:07

Dijital dünyada tıklanma rekoru kırmak için 3 temel kuralı takip et!

Özellikle Google, Facebook ve Twitter gibi dijital mecraların hayatımıza girmesiyle dijital reklamlar ivme kazandı. Ölçümlenebilir olması noktasında diğer tüm reklam modellerinden ayrılan dijital reklamlar, pazardaki payını 2015 yılında yüzde 25, 2016 yılında ise yüzde 40 oranında artırarak büyümeye devam ediyor.

Bu pastadan en büyük dilimi ‘gösterim’ ve tıklama başı reklam yatırımlarının aldığını söyleyen CRM Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer, markaların dijital dünyada varlıklarını sürdürebilmeleri için; fiyat politikası, kampanya ve tasarıma büyük önem vermeleri gerektiğini söyledi.

 

Günümüzde dijital reklamlar, arama motorları ve sosyal medyanın gelişmesiyle önemli bir başarı elde etti. Firmaların kısa sürede büyük kitlelere ulaşmasında önemli bir etken olan dijital reklamlar bugün, dünyanın vazgeçemediği kanalların başında geliyor. 2015 yılında yüzde 25, 2016 yılında ise yüzde 40 oranında artırarak büyük bir başarıya imza atan bu pazar, ölçümlenebilir olması noktasında tüm reklam modellerinden ayrılıyor.

 

Bir tık için; fiyat politikası, kampanya ve tasarım 

 

Bununla birlikte, video reklamları alanında son iki yılda yüzde 50 büyüme gerçekleştirdiğine dikkat çeken CRM Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Becer, markaların dijital dünyada hedeflerine ulaşmaları için 3 altın kuralı mutlaka yerine getirmelerini gerektiğini belirtti. Tüm sektörlerde, küçük ölçekli firmalardan büyük ölçekli firmalara kadar herkesin dijital reklam modelini tercih ettiğini söyleyen Becer, “Markalar, bir dijital reklamın startını vermek için çalışmaya başladığında fiyat politikasına çok önem vermeliler. Konuyu inşaat sektörü özelinde ele alırsak; İnşaat sektöründe son dönemde yüksek talep ve arsa fiyatlarındaki artış gibi bir farklı birçok nedenden dolayı; konut fiyatlarında ciddi bir artış söz konusu. Başarılı bir fiyat politikası oluşturmak için doğru değerlendirilmesi gereken iki kritik konu var; bunlardan biri lokasyon analizi diğeri ise, rakip analizidir. Bunu yaparken bölgenin gerçeklerinden uzaklaşmadan ve rakiplerin fiyatlarını inceleyerek oluşturulacak fiyatlandırma büyük ölçüde başarılı olacaktır” dedi.

 

“Hitap edilecek kitle tam olarak belirlenmeli” En az fiyatlandırma kadar kampanya sürecinde hitap etmek istenilen kitlenin belirlenmesinin de çok önemli bir unsur olduğunu aktaran Becer, “Vade, faiz oranlarından önce hitap etmek istediğimiz kitleyi tam olarak belirlemek zorundayız.

 

Eğer ulaşmak istediğimiz kitle yatırımcılar ise, yatırımcının ilgisini çekecek söylemler kullanmamız gerekiyor. Örnek olarak bir lansman projesini baz alırsak; Eğer slogan olarak ‘hayatın merkezinde’ ya da ‘kapalı havuz’ gibi söylemleri kullanırsak yatırımcı kitlenin dikkatini çekemeyiz. Burada kullanılması gerek söylemler; ‘bölgenin son dönemde kazandığı değer’, ‘peşin fiyatında yapılacak indirim’ ya da ‘projenin ortalama kazanacağı değer’ şeklinde olmalı.”

 

Tasarımım gücü yadsınamaz…

 

Bu iki unsurun doğru bir tasarımla desteklenmediği taktirde markanın reklam sürecinde istediği performansı alamayacağına dikkat çeken CRM Medya Ajans Başkanı Ramazan Becer, kampanya çalışmasında verilmek istenen mesajın en etkili görsel alanda verileceğinin altın çizidi. Becer, kampanya sürecinde oluşturulacak doğru tasarım dilinin, markayı sektörde rakiplerinden farklı konumlandıracağını belirtti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics