Genel 31 MART 2014 / 08:00

DMO e-dönüşüm sürecini yeni projelerle hızlandırıyor

e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantıları’ nın konuğu Devlet Malzeme Ofisi oldu.

İnterpromedya tarafından düzenlenen “DMO Genel Müdürlüğü - Teknoloji Yaklaşımları ve 2014 Projeleri’ başlıklı toplantı 20 Mart’ta Ankara’da yapıldı.

‘Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü - Teknoloji Yaklaşımları ve 2014 Yılı Projeleri’ e-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı’na; Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdür Yardımcısı Murat Alan, DMO Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Dr. Yenal Arslan, DMO şube müdürleri, destekleyici şirketler; Türk Telekom, 4S, Promet, Oracle, SAP, CBKSoft, Barikat ve konuk dinleyiciler katıldı. Toplantının moderatörlüğünü üstlenen İnterpromedya Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi, “İnterpromedya sahip olduğu yayınları, etkinlikleri ve araştırmalarıyla, bilişim sektörü ile kullanıcılar arasındaki iletişim köprüsü görevini 22 yıldır başarıyla sürdürüyor. Bu yılın sonunda BThaber’in 1000. sayısını çıkarmanın gururunu yaşayacağız. Bu sadece Türkiye için değil dünyada dahi büyük bir başarı anlamına geliyor. Bu başarının altında sadece bizim değil tüm sektörün imzası var. İki ayda bir yayımladığımız e-Devlet dergisi artık kamu sektörü için çok önemli bir yere sahip olan Yuvarlak Masa Toplantıları ile özdeşleşti” dedi.

Yatırımlarda yanlış yapma lüksümüzün olmadığını biliyoruz
Murat Alan, İnterpromedya yayınlarını yüksek lisans yaptığı dönemden bu yana takip ettiğinin altını çizerek tüm katılımcılara teşekkürlerini iletti. Alan, “DMO 2014’e hızlı başladı, hem de belki 5-10 yıla sığması gereken hamleleri kısa bir sürede gerçekleştirdi. Dünya hızla gelişiyor ve değişiyor, devlet olarak da e-dönüşüm kapsamında ciddi bir dönüşümün içinde olduğumuz bir gerçek. Önemli olan kamunun bunun için ayrılan kaynaklarını, sizlerin de desteğiyle en sağlıklı, verimli ve etkin olarak, en doğru sonuçları alacak şekilde gerçekleştirmek. Yatırımlarda yanlış yaptım, yeniden yapalım gibi lüksümüzün olmadığını da biliyoruz. Şu ana kadar yapılanların başarılı sonuçlarını gördük” dedi.
Dr. Yenal Arslan da, kamu kaynağı kullandıklarını belirterek, “Vatandaşın hakkını bir anlamda koruyoruz ve her işi de dört dörtlük yapmak ve kuruma fayda kazandırmak için uğraşıyoruz. Projelerimizi bu dediğimiz normlarda gerçekleştirdik. Yeter ki dürüst olalım, ısrarcı olalım, bizim kapımız herkese açıktır. Bir kurumu dönüştürmenin en önemli yolu bilişimden geçer. Siz bilişimi bir noktaya taşıyamazsanız kurum kültürünü de değiştiremezsiniz. 2013 yılında yaklaşık 23 tane proje gerçekleştirdik. Elektronik Belge Yönetim Sistemleri’nde mobil imzanın önümüzdeki dönemde çok daha önemli bir yer tutacağına inanıyorum. Belli performansın üstünde ürünlerin hepsi iyi fakat kötü proje var. Demek ki biz iyi projelendirirsek bütün ürünler iyi çalışıyor. Esas olan; projeyi çok iyi yönetmek” açıklamasını yaptı.

e-Satış DMO’nun dış yüzü
DMO Fonksiyonel Destek Şube Müdürü Cahit İleri, EBYS ve KEP’in kuruma kazandırdıklarını anlatmanın yanı sıra mevcut ERP projesi ve yeni ERP projesinden beklentileri de katılımcılara aktardı. DMO Sistem ve Ağ Yönetimi Şube Müdürü Osman Günaydın, Felaket Kurtarma Merkezi kurulumu ve beklentiler hakkında bilgi verdi. DMO Yazılım Şube Müdürü Emrah Onaç da DMO’nun e-Satış’taki başarısını paylaştı.
İleri, elektronik ihale döngüsünden bahsederek gerekirse satın alma talebinin oluşturulmasından dokümanların hazırlanması, duyuruların yapılması, tekliflerin alınması, değerlendirilmesine kadar her şeyin elektronik ortamda gerçekleştirilmesinin planlandığını söyledi. Günaydın, FKM’nin kurulma aşamasında önerileri beklediklerini ve nisan mayıs aylarında teknik şartnameyi paylaşacaklarını dile getirirken Onaç da, elektronik satışın DMO’nun dış yüzü olduğuna işaret etti.

DMO yalnız değil
Toplantının 2. bölümü; DMO – Türk Telekom teknoloji ortaklığını anlatan Türk Telekom’dan B. Murat Yılmaz ile başladı. Ardından, 4S Kurumsal Teknoloji Danışmanı Onur Eroğlu, ‘İş Süreçleri İzleme Yazılımları Projesi – Ölçemediğini Yönetemezsin!’ sunumunu gerçekleştirdi. Promet Genel Müdürü Mehmet Şahin sistem bütünleştirmesine proaktif bakışlarını gündeme getirirken, Oracle İş Uygulamaları Kıdemli Satış Danışmanı Mustafa Nizamoğlu da Oracle’ın kamu çözümlerini aktardı. SAP Satış Yöneticisi Emre Güngör SAP’nin kurumsal dönüşüme katkılarını paylaştı. ‘enVision Doküman ve Süreç Yönetim Sistemi” sunumunu yapan CBKSoft Genel Müdür Yardımcısı Salih Kanlı’dan sonra Barikat Bilgi Güvenliği Danışmanı Bahadır Gökhan Sarıkol, kurumsal ağlarda alınması gereken başlıca güvenlik önlemleri hakkında bilgi verdi. Barikat Genel Müdürü Okan Yücel de, 50’den fazla kuruma hizmet veren, yüzde 100 yerli sermayeli bir şirket olduklarını belirtti. Yılmaz, “Türk Telekom olarak, gerek altyapımız gerek kurduğumuz sistemler gerekse teknik personelimiz anlamında sizlere en uygun çözümleri sunabilecek teknolojik altyapıya sahibiz ve sizlerle çalışmaktan her zaman mutluluk duyuyoruz” yorumunu yaptı. DMO projesinde iş süreçlerinin izlenmesinin büyük önem taşıdığını kaydeden Eroğlu, “Biz buna daha geniş bir perspektiften bakıyoruz ve bunun paralelinde de son kullanıcıların deneyimlerinin ölçülmesini çok önemsiyoruz” ifadesini kullandı. Şahin, Promet’in yeni ama 20 yılı aşan deneyimli kadrolarıyla aslında kemik bir yapısının olduğunun altını çizdi ve ilk kuruldukları günden beri DMO’da katalog şirketi olarak bulunduklarını kaydetti. Nizamoğlu, DMO’nun yalnız olmadığını, bütün önceliklerle ilgili olarak çözüm sunabildiklerini belirterek Oracle’ın pek çok şirket satın alması gerçekleştirdiğini de sözlerine ekledi. DMO’nun projelerinde, SAP olarak hedefe uygun ve ne istediğini bilen yaklaşımla adım adım ilerlediklerini ifade eden Güngör, sundukları geniş iş ortağı altyapısıyla projelerinin her zaman arkasında durmayı sürdürdüklerini, yatırımlarını planlı bir şekilde yaptıklarını dile getirdi. Kanlı, DMO ile Elektronik Belge Yönetim Sistemi’ni hayata geçirdiklerini vurgulayarak DMO’nun kamu kurumu olmasına rağmen özel sektör mantığında çalıştığını söyledi ve “Kuruma ve projeye özgü EBYS geliştirmiyoruz; daha çok ürün odaklı şirketiz ama uygulama üzerinden baktığınız zaman kuruma özgü hale getirebiliyoruz” şeklinde konuştu.
E-Devlet Yuvarlak Masa Toplantısı ile ilgili ayrıntılı bilgilere, Nisan ayında yayınlanacak olan E-Devlet Dergisi’nden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : Sayı:965
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN