Genel 29 NİSAN 2017 / 16:20

Dünden bugüne akıllı telefonların evrimini BTnet.com.tr ekibi derledi

-Akıllı telefonlar şüphesiz hayatımızı kolaylaştıran, McLuhan’ ın aracın tabirinde belirttiği gibi adeta insanın uzantısı olan büyük icattır. Akıllı telefonlar sayesinde zaman ve mekandaki yakınlık ve karlılık yadsınamaz. 

Akıllı telefonların elbette çıkış temelinde geçmişi eskiye dayanan cep telefonları yer alıyor. Cep telefonu ile bilgisayar teknolojisinin bir ürünü olan Cep Bilgisayarı’ nın (PDA) özelliklerinin bir araya getirilerek icat edilen ve tarihte ilk akıllı telefon olarak bilinen IBM’in Simon telefonudur.

IBM tarafından yaratılan ve piyasaya sürülen bu telefon; hesap makinesi, takvim, ajanda, faks, oyun gibi özellikleri içerisinde barındıran ve dokunmatik bir ekrana sahip cep telefonuydu. 1993 yılında ve 899 Dolar olarak satışa sunulan bu dokunmatik ekranlı telefon, akıllı telefonların babasıdır.

Bu büyük teknoloji atılımına 1996 yılında Nokia’ da katıldı. Nokia’ nın akıllı telefon pazarına girişi Nokia 9000 Communicator ile oldu. Nokia 9000 Communicator’ ın en belirgin özelliği tam QWERTY klavyeli ve katlanan bir ekrana sahip olmasıydı.

Ericsson gibi en büyük cep telefonu üreticisinin de bu pazarda yer almaması kaçınılmazdı. 1997 yılında Ericsson GS88 modeli ile büyük bir atılım yaparak smart phone adını dünyaya kabul ettirdi.

Kablosuz veri ağı ve e posta hizmeti üzerinde büyük adımlar atan, Kanada kökenli telekomünikasyon firması Blackberry, 2002 yılında BalckBerry 5810 modeli ile bu yarışa dahil oldu. Bu model, e-posta alışverişi için özelleştirilmesiye iş dünyasının tercih edeceği bir cihaz haline geldi.

Bu büyük atılımın farkında olan her bilgisayar tabanlı firma, adeta bu yarışı körüklercesine yeni özelliklere sahip cihazlar üretiyordu. Aynı yıl içerisinde Microsoft, “Windows Pocket PC OS” adındaki işletim sistemi geliştirerek “Pocket PC” akıllı telefonu ile piyasada yerini aldı.
Renkli ekran, güçlü işlemci, multimedya (video, müzik oynatma), navigasyon özelliklerinin cep telefonuyla bir arada olmasıyla fazla ilgi gördü. 

BlackBerry’ nin e posta hizmeti üzerindeki çalışmaları daha da ilerledi ve MC Office programlarını açan BlackBerry Pearl adlı akıllı telefonu 2006 yılında herkesi kendine adeta hayran bıraktı.

2007 yılında ise Apple akıllı telefon adının adeta tanımını değiştirdi. Tamamiyle geniş bir dokunmatik ekrana ve kendi işletim sistemine sahip olan bu telefon, iPod ve veri ağını birleştiriyordu. Kendisinden sonra üretilecek olan tüm akıllı telefonların referansı olacak olan iPhone, 599 Dolar’ a satışa çıkmıştı.

Bu referansın arkasından giden Samsung ilk dokunmatik telefonu olan F700 modeli ile akıllı telefon pazarında Apple’ a en büyük rakip olmaya soyunmuştu. Çok geçmeden dünya devi olan Nokia ve LG firmalar da benzer telefonlar üretmeye başladı.

 Tayvanlı HTC ise 2008 yılında ilk android işletim sistemli HTC Dream adındaki akıllı telefonu piyasaya sürdü. Diğer markaların Android işletim sistemi tercih etmeleri sonucunda iOS ile kıyaslandığında dünyada %80 oranında Android kullanıldığını söyleyebiliriz. Özellikle Samsung’ un bu pazardaki yoğun çalışmaları, akıllı telefon satışlarında rekorlar kırdı.

Akıllı telefon karşılaştırma yapıldığında yeni çıkan akıllı telefonlar fazlasıyla yüksek hizmetler sunuyor. En iyi akıllı telefon kıyaslaması yapmak bu sebeple fazlasıyla güç bir hale geliyor. 
Bunun yanı sıra kullanıcılar bu teknoloji çağına ayak uydurmak ve akıllı telefonların olanaklarına sahip olmak için en ucuz akıllı telefon arayışlarına da giriyor. 1000-1500 TL arası en iyi akıllı telefonlar ve 2000-2500 TL arası en iyi akıllı telefonlar, orta bütçeli ve beklenilen hizmeti karşılayacak fiyat aralığında olarak kullanıcıların cebinde yerini alıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics