Genel 21 MART 2018 / 13:54

Dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi Amazon oldu

Google'ın ana kuruşu Alphabet'i geride bırakan Amazon, global çapta piyasanın en büyük ikinci şirketi oldu. Amazon kurucusu ve CEO'su Bezos, servetine 3,3 milyar dolar daha eklemiş oldu.

New York borsasında işlem gören Amazon hisseleri, bugün 2,7 artış gösterdi. Borsanın kapandığı saatte ise şirketin piyasa değeri de 768 milar dolara yükselmiş oldu.

Öte yandan Google'ın ana kuruluşu olan Alphabet'in hisseleri bugün yüzde 0,4 değer kaybetti. Firmanın piyasa değeri 761 milyar dolara geriledi. Bu sonuçla Amazon, Alphabet'i geçerek dünyanın piyasa değeri en yüksek ikinci şirketi konumuna geldi.

Listenin başında Apple var

ABD'li teknoloji devi Apple ise 899 milyar dolarlık geçilmesi zor bir piyasa değeriyle karşımıza çıkıyor. Tabiki bu rakamla Apple, listenin başında yer alıyor.

Amazon hisselerindeki artış, şirketin kurucusu ve CEO'su olan Jeff Bezos'un kişisel servetini de yükseltti. Dünyanın en zengin kişisi konumunda bulunan ve Amazon'un yüzde 17'sine sahip olan Bezos, servetine bugün 3,3 milyar dolar kattı. Böylece Forbes'un ''Gerçek Zamanlı Dünyanın Milyarderleri Listesine'' göre, Bezos'un serveti 131,1 milyar dolara yükseldi.

Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance tarafından şubat başında yayımlanan ''Dünyanın En Değerli 500 Markası - Global 500 2018'' raporuna göre 151 milyar dolarlık değeriyle Amazon dünyanın en değerli markası konumunda bulunuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics