Genel 11 KASIM 2012 / 14:16

e-Devlet uygulamaları vatandaş dostu mu?

E-Devlet uygulamalarının vatandaşlar tarafından istenilen düzeyin altında kullanılması sürekli tartışılan bir konu. Bu konuyu biz de zaman zaman dile getiriyoruz. Bu uygulamaların tanıtımının yapılmasını, kullanımının özendirilmesini sürekli dile getirdik. Tabii bu durumun bir başka ayağı çok fazla dillendirilmiyor. Acaba bu uygulamalar vatandaş dostu mu? Kısacası kolay kullanılabilir bir yapıya sahip mi? Öyle ki birçok uygulamanın tasarımı ve işlevselliğindeki eksiklikler bilgisayar okuryazarlığı seviyesi,  ortalamanın oldukça üstünde yer alan birçok vatandaşı dahi çıldırtacak yapıya sahip. Günümüzde sabır katsayısı sürekli düşen insanlar, bu uygulamalar üzerinden kısa sürede sonuca gidemeyince, küçük bir sorunla karşılaşınca bir daha o sitenin kapısını bir daha çalmıyor.
Bankalar, telekom şirketleri gibi özel kuruluşların internet sitelerini kullanırken de benzer sorunlar yaşanabiliyor ama en azından çağrı merkezini arayıp destek alabiliyorsunuz, hatta bazen hatanın kendinizde olduğunu da görebiliyorsunuz. Birçok e-devlet uygulamasında ise böyle bir şansa da sahip değiliz.
ETİKETLER : Gündem Sayı:895

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN