Genel 23 OCAK 2018 / 13:25

E-dönüşümün merkezinde e-imza var

E-imza kullanım alışkanlıklarını araştırmak için Ipsos tarafından E-Güven için gerçekleştirilen “Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları” araştırmasına göre, e-imza en çok yüzde 50 oranıyla e-Devlet uygulamalarında kullanılıyor. Kamu projeleri yüzde 49 oranla ikinci sırada yer alırken, bankacılık işlemleri ve KEP ise yüzde 23 ile üçüncü sırada. Araştırmaya göre, e-imzası olan profesyonel meslek sahiplerinin yüzde 40’ı her gün e-imza kullanıyor. Haftada birkaç kez kullananların oranı yüzde 22 olurken, ayda birkaç kez kullananların oranı ise yüzde 17.

Katılımcıların yüzde 81’ine göre, resmi işler için basılan kâğıt gereksiz bir maliyet kalemi. Islak imza toplamanın zaman ve emek kaybından dolayı iş süreçlerini yavaşlattığını ve kesintilere yol açtığını düşünenlerin oranı ise yüzde 78. Araştırmaya göre, yetkili kişiye ulaşılamaması nedeni ile imza ve onay süreçlerinde ortalama 3,5 günlük gecikmeler yaşanıyor. Araştırmada öne çıkan bir bulgu da e-imza sonrası imza süreçlerinin iş yükü içindeki payının oldukça azaldığının görülmesi. Katılımcıların yüzde 82’si e-imza sonrasında imza süreçlerinin iş yükü içindeki payının yüzde 10’un altına indiğine dikkat çekerken, yüzde 73’ü de e-imza sonrasında imza süreçlerinin bir saatten daha az sürdüğü bilgisini veriyor. Bireysel kullanıma yönelik verilerin de yer aldığı araştırmaya göre, e-imza sahipliğinde bireylerin çok büyük kısmının tek bir tane, üst düzey yöneticiler ve kendi hesabına çalışan profesyonel meslek sahiplerinin ise birden fazla e-imzası mevcut. Ortalama 4,5 yıldır bireyler tarafından kullanılan e-imza, bireylerin beşte birinin imza gerektiren süreçlerde kullanmayı tercih ettiği yapı. Araştırma sonuçlarını değerlendiren E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, şunları söyledi:

“Araştırmanın genel sonuçlarına bakıldığında, e-imza kullanımının önceki yıllara göre gelişen teknoloji ve kullanım alanlarının çoğalmasıyla kanıksandığı ve içselleştirildiği görülüyor. E-imza sahibi olanların arasında yüzde 16’lık bir grubun birden fazla e-imzası olması da bu veriyi teyit ediyor. Araştırma, e-dönüşüm uygulamalarının merkezinde yer alan e-imzanın kullanım alışkanlıklarına ve kullanıcılarına ne tür avantajlar sağladığına ışık tutuyor. Veriler, sadece kurumları değil, bireyleri de kapsadığı için e-imzaya olan tümleşik bir referans sunuyor. Araştırma sonuçları, genelde e-dönüşüm, özelde e-imza konusunda önemli bir yol haritası niteliğinde.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics