Genel 21 EKİM 2013 / 08:12

e-Fatura, e-Ticaret’in ilk adımı oldu

Merkezi ODTÜ Teknokent olan Cybersoft’un İş Geliştirme Yöneticisi Levent Arın, VEDOP’un lokomotif projeleri olduğunun altını çizerek Cybersoft’un yapılanması ve yeni projeleriyle ilgili bilgi verdi.

Cybersoft’u 1995 yılında kurulmuş, yüzde yüz Türk sermayeli, 3 ortağı olan bir yazılım şirketi olarak tanımlayan Levent Arın, ana iştigal alanlarını yazılım geliştirme şeklinde kaydetti. Arın, ağırlıklı olarak proje esaslı ve kamuya yönelik işler gerçekleştirdiklerini belirtip ihalelerin takibinin de önemini dile getirerek “Cybersoft en büyük adımını; Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nda Vergi Dairesi Otomasyon Projesi - VEDOP ile 1997 yılının sonlarına doğru atıyor. Önce pilot çalışma olarak başlıyor, 1998 yılına kadar devam ediyor, başarılı bulunuyor ve daha sonra 1998 yılında projenin kendisi başlıyor ki bu büyük proje 2002 yılına kadar sürüyor. Proje getirdiği avantajlardan ve başarısından ötürü devam ettiriliyor: Proje VEDOP 2, VEDOP 3, VEDOP 3,1, VEDOP 3,2 diye 97-98 yılından bugüne kadar kesintisiz bir şekilde yürütülüyor. Eskiden Türkiye’deki tüm vergi dairelerinin, mal müdürlüklerinin bir otomasyona çekilmesiyken, olay artık internet teknolojilerinin, uygulamalarının ve ağ hızlarının artmasıyla farklı formatlara, uygulamalara kaydı. Hâlen de 80-90 kişilik ekibimiz bilfiil Gelir İdaresi Başkanlığı’nda çalışıyor. VEDOP Cybersoft’un lokomotif projesi ve kamuda çok tanınmamızı sağladı” açıklamasını yaptı.

İzmir’de iyi şeyler oluyor
İstanbul ofislerinde daha çok bankacılık, finans ağırlıklı projelerin yürütüldüğünü aktaran Arın, Şekerbank ile büyük bir iş ortağı şeklinde çalıştıklarını vurguladı ve 2013 Mart ayında İzmir Urla’da Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde bir ofis açtıklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Urla’daki Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde; ‘Uzaktan Teknoloji Geliştirme’ üzerine çalışılıyor. Bu yeni bir tema. Devletin bu tür yeni bölgelerde teşvikleri de bulunuyor. İstanbul boğuldu. İzmir bakir bir bölge; yeterliliği, insan kalitesi yüksek. Ege ve 9 Eylül gibi çok köklü üniversitelere, yüksek teknoloji enstitülerine sahip. Teknoloji anlamında da İzmir’de iyi şeyler oluyor. Maliyet avantajının yanı sıra, oradaki bu potansiyeli kullanmak, gençlere istihdam sağlamak da önem taşıyor.”

Ar-Ge geliştirmesi Ankara’da yapılıyor
Levent Arın, merkezlerinin ODTÜ Teknokent olduğunu söyledi ve “Cybersoft; VEDOP ile başlamış, kamu projeleriyle büyümüş, İstanbul’a açılmış. Sürekli büyüyen bir yapıya sahip. Diğer şirketler gibi çok fazla ürün odaklı çalışmıyoruz. Doküman yönetim sistemi kamuda yoğun olarak kullanılıyor ve standartlara göre iş yapmaları bekleniyor; biz de 2009 -2010 yılına doğru bu ürünümüzü piyasaya çıkarttık. Çok rağbet görüyor. Ar-Ge’ye de büyük önem veriyoruz. TÜBİTAK TEYDEB ve AB desteğiyle yaptığımız çalışmalarımız bulunuyor. İstanbul’da ‘yerinde Ar-Ge’ hizmeti vermeyle ilgili sertifikamız var; ‘yerinde Ar-Ge’ desteğiyle başka bir yerde Ar-Ge yapılabiliyor. Şirketimizin merkezi Ankara; Ar-Ge liderimiz de burada ve Ar-Ge’nin çoğunu Ankara’da yürütüyoruz” ifadesini kullandı.

Sistem bütünleştiriciliği anlamında ilk adımımızı Milli Piyango ile attık
Yazılım geliştirme odaklı çalıştıklarını hatırlatan Levent Arın, “Proje eğer donanımı gerektirirse onu da yapıyoruz. Milli Piyango Projesi’ni aldık ki büyük bir Bilişim Yönetim Sistemi projesi. Milli Piyango ciddi bir dönüşüm içinde. Projelerinin içine donanımı da koydular; böylece sistem bütünleştiriciliği anlamında ilk adımımızı attık. Donanımı dışarıdan tedarik edip kurulumunu gerçekleştiriyoruz. Yazılım tarafının çoğunu SAP ile yaptık ki zaten SAP ile iş ortağıyız” dedi.

Adımlarımızı 4x4 arazi aracına göre atıyoruz
Arın, çözümlerinde ağırlıklı olarak Java teknolojileri kullandıklarının altını çizip çalışmalarının platform bağımsız olmasını da gözettiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Biz genelde ürünlerimizi her türlü platformda çalışabilecek şekilde ve web tabanlı olarak geliştiriyoruz; bunlar büyük kurumlara yönelik projeler oluyor. Adımlarımızı 4x4 arazi aracına göre atıyoruz. 2-3 yıldır gündemdeki en popüler konu elektronik fatura ve elektronik defter. Belirlenen dört sektörde ki bunlar; madeni yağ, alkol, tütün ve gazlı içecek sektörleri, zorunlu hale getirildi. VEDOP’tan ötürü; e-Fatura ve e-Defter yapısına alışkınız. e-Fatura ve e-Defter için biz bir tane uygulama geliştirdik; piyasaya bu ürünü sunduk. Zorunlulukla birlikte; Özel Entegrasyonluk Sistemi de getirildi. Bizler, e-Ticaret terimini daha çok ticaret hayatının elektronik ortamda dönmesi olarak ifade ediyoruz. e-Fatura bunun ilk adımı oldu. e-Defter ikinci adım, yeni adımlar da geliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-İrsaliye, e-Arşiv gibi yeni çalışmaları var.” e-Fatura için ‘Özel Bütünleştirici’ olarak da hizmet vermeye başladıklarını vurgulayan Levent Arın, “Bulut üzerinde, kendi veritabanımız üzerinde bu uygulamamız çalışacak. Dünya bulut sistemlerine doğru gidiyor ve bu yapı çok uygun. e-Ticaret, Türkiye için önemli bir açılım, biz de hazırlıklarımızı buna göre yapıyoruz. Proje odaklı çalışmalardan; ürün ve hizmet odaklı çalışmaya doğru gidiyoruz. Cybersoft 2015 vizyonunda; Türkiye yazılım lideri olmak, personelini binler mertebesine çıkarmak istiyor. Tüm arkadaşlarımız bu büyük düşüncenin parçası” yorumunu yaptı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics