Genel 27 HAZİRAN 2013 / 10:24

E-gönüllüğü keşfet

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin desteklediği www.buradaengellendim.com, dünyanın en büyük GSM operatörlerinden olan ORANGE tarafından düzenlenen ‘E-gönüllüğü keşfet’ yarışmasında Türkiye’yi başarı ile temsil ederek üçüncülük ödülü almaya hak kazandı.

‘Burada Engellendim’ projesi, erişilebilirlik sorunlarını ortadan kaldırmak ve engellilerin önüne çıkan engelleri deşifre ederek çözüme ulaştırmak amacıyla Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin sosyal sorumluluk projelerinden biri olarak başlatıldı. Yetersiz mimari düzenlemeler sebebi ile sosyal hayatta engellenen herkesin sesini duyurmayı hedefleyen proje, engelli alanların fotoğraflanıp adresleriyle deşifre edilmesi üzerine toplumda bir hak arayışı hareketine dönüştü. Site , ORANGE tarafından düzenlenen yarışmada 24 ülke 72 proje arasında  üçüncülüğe layık görüldü.

Engellilerin fiziki zorluklarının ortadan kaldırılması amacıyla başlatıldı

 

TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş: "Proje Tuğba Çetinkaya tarafından şekillendirildi. Projede ilk adım, TOFD Yönetim Kurulu üyesi olan Semra Çetinkaya'nın trafik kazası sonucu omurilik felçlisi olmasının ardından kızı Tuğba Çetinkaya'nın, engellilerin sokakta karşılaştıkları sıkıntıları birebir yaşamaya başlayarak fotoğraflamasıyla atıldı. "Burada Engellendim" hareketi; Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'nin öncülüğünde Türkiye'de yaşanan erişilebilirlik sorunlarının deşifre edildiği ve 5378 Sayılı kanunun tanıdığı süre olan tarihe kadar bu sorunların ortadan kalkması için mücadele eden bir araca dönüştü."

Bir an önce bir adım atmazsak, 5387 Sayılı kanun ekisklerle çıkacak

Sitede geri doğru sayan saat; 5378 Sayılı kanunun tüm açık alanların erişilebilir olması için sorumlulara tanıdığı süre olan tarihi işaret ediyor. Bu süre dolana kadar bankalardan parklara, kafelerden alışveriş merkezlerine kadar tüm yapıların tuvalet, rampa, asansör gibi parçalarının engellilerin erişebileceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Bu düzenlemeler aslında sadece engelliler için değil tüm insanlar için gerekli. Bebek puseti ile gezen bir anne için ya da geçici olarak sakatlanmış birisi ve yahutta yaşlı biri için tüm bu düzenlemeler bir gün gerekebilir.

Siteye, Tunceli’den İzmir’e kadar Türkiye’nin dört bir yanından fotoğraflar yüklendiğini açıklayan Baş, bu fotoğrafların belediyeler tarafından da takip edilerek gerekli düzenlemelerin yapılmasını amaçladıklarını belirtti. TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş: "Bununla birlikte belediyelerde elbette siteyi takip etmeye başladı. Özellikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi konunun takipçisi olacağını dile getirdi. Elbette ne kadar çok fotoğraf yüklenirse o kadar da belediye harekete geçecektir" şeklinde konuştu. Sadece engellilerin değil herkesin desteklerine ihtiyaç duyduklarını dile getiren TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş, STK’ları ve duyarlı herkesi gördükleri engelleri fotoğraflamaya çağırıyor. Yakın zamanda iPhone, Blacberry ve Android uygulamaları ile projenin akıllı telefonlara da gireceğini ifade eden Baş, böylelikle siteye fotoğraf yüklemenin çok daha kolaylaşacağını söyledi. Mobil uygulamaların bir adım daha ileri götürülerek, önümüzdeki aylardan itibaren fotoğrafın çekildiği yerin otomatik olarak haritadan işaretlenip siteye yüklenebileceğini anlatan Baş, sosyal medyayı iletişimde "olmazsa olmaz" olarak kabul ettiklerini ve bu perspektifte Facebook'un projede aktif bir rol oynadığını belirtti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics