Genel 02 ŞUBAT 2015 / 08:54

E-ticarette yeni dönem

6493 sayılı kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte e-ticaret yapan, sanal POS ile ödeme veya tahsilat yapan şirketler kullanıcıların hassas ödeme verilerini tutamayacak ve kaydedemeyecek.

12 ülkede, güvenli e-ödeme ve sanal POS hizmetleri sunan Asseco SEE, düzenlediği bir etkinlik ile e-ticaret sektöründe yaşanan gelişmeleri katılımcılara aktardı. “E-ticarette yeni bir dönem başlıyor” başlıklı etkinlikte, 6493 sayılı kanunun getirdikleri, kredi kartının yoğun olarak kullanıldığı e-ticaret dünyasındaki güvenlik olgusu ve finans dünyasının yeni oyuncularına değinildi.

Güvenlik ön plana çıkıyor

E-ticaret hacmi son yıllarda hem ülkemizde hem de tüm dünyada hızlı bir büyümeye sahne oluyor. Bu büyümede e-ticarette mobil cihazların yaygın bir şekilde kullanılması büyük rol oynuyor. Hacmin büyümesi ve yeni cihazların da dahil olmasıyla birlikte internet üzerinden gerçekleştirilen ödemelerle ilgili yeni ürünler ve çözümler de ortaya çıkmaya başladı. Özellikle mobil cihazlardan yapılan alışverişlerin artması ve 6493 sayılı kanun gibi yeni yasal düzenlemeler, kullanıcıların hassas ödeme verilerini güvenli ortamlarda saklama ihtiyacını gündeme getirdi. Etkinlikte sektörü ilgilendiren yeni yasal düzenlemelerle, kullanıcıların hassas ödeme verilerinin güvenli ortamlarda saklanmasının güvence altına alınarak, e-ticarette yeni bir dönemin başlamasına zemin hazırlandığına dikkat çekildi.

Sektöre yeni oyuncular katılıyor

Etkinlikte konuşan Asseco SEE Grup yöneticisi Burak Kutlu, “Hızlı ve güvenli alışveriş bir arada” başlıklı sunumuyla, kredi kartı bilgilerinin güvenli olarak saklanması, tek tıkla ödeme ve bu alanda Asseco SEE’nin çözümleri hakkında bilgiler verdi. 6493 sayılı kanun ile sektörde yeni gelişmeler yaşanacağını belirten Kutlu, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni oyuncuların sektöre katılacağı ve güvenlik olgusunun gündemimizde daha çok yer alacağı bir döneme giriyoruz. Müşterilerine hızlı ödeme deneyimi yaşatmak isteyen e-ticaret firmalarına ve abonelik, üyelik gibi tekrarlanan ödemelerini sanal POS altyapısıyla yönetmek isteyen kurumlara tek tıkla ödeme kolaylığı sağlayan çözümlerimizi sunuyoruz. Bu alandaki bilgi birikimimiz ve deneyimimizle sektörün gelişimine katkıda bulunmak bizim için çok önemli. Türkiye’deki ‘PCI Level 1 Certified’ lisansına sahip birkaç teknoloji firmasından biriyiz ve sunduğumuz ödeme altyapısı yeni yasal düzenlemelere tam uyumlu. Hizmet sunduğumuz bankaların ve iş yerlerinin güvenliğini garanti altına almak adına, İstanbul’daki veri merkezimize ek olarak, bu yıl İzmir’de ikinci veri merkezimizi de devreye aldık. Bu merkez, iş sürekliliği ve felaket kurtarma amaçlı hizmet vermektedir.”

Ayrıca etkinlikte Sahibinden.com Genel Müdür Yardımcısı Bora Biçer ve İşNet Yazılım Geliştirme Yöneticisi Hasan Atalay ise e-ticaret başarı öykülerini ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı. Asseco SEE Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Şenver’in yönettiği, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun ile e-ticaret ve bilişim hukuku alanlarında uzman avukatlar Dr. Mete Tevetoğlu ve Sertel Şıracı’nın katılımıyla gerçekleşen panelde ise 6493 sayılı kanunun sektörü nasıl etkilediği, Türkiye’de e-ticaretin nasıl şekillendiği, kişisel verilerin güvenliği ve e-ticaret sektöründeki hukuksal düzenlemelerle ilgili ayrıntılı bilgiler verildi.

Asseco SEE Satıştan Sorumlu Tepe Yöneticisi Tomasz Zińko ile toplantı esnasında Türkiye pazarı ve gelecek hedefleri ile ilgili kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Bize Asseco SEE’den bahseder misiniz?

Asseco SEE olarak 12 ülkede hizmet veren, 1500’ün üzerinde çalışana sahip Doğu Avrupa ve Türkiye’nin en önemli bilişim şirketlerinden birisiyiz. Özellikle finans, bankacılık, kamu ve telekom başta olmak üzere birçok sektör için sistem entegrasyonu, bankacılık, güvenli e-ödeme çözümleri, mobil bankacılık ve güvenlik, mobil ödeme ve kart çözümleri gibi hizmetler sunuyoruz. Bünyesinde çeşitli şirketleri barındıran Asseco Group’un bir parçasıyız. Tamamen ayrı bir şirket olarak Varşova Menkul Kıymetler borsasında işlem görüyoruz.

Özellikle hangi sektörlere yoğunlaşıyorsunuz ve hangi çözümleri sunuyorsunuz?

Finans, bankacılık, telekom ve kamu sektörleri bizim genel olarak yoğunlaştığımız sektörler arasında yer alıyor. Diğer sektörler için de çözüm ve hizmetlerimiz bulunuyor. Çözümlerimiz arasında ana bankacılık, ödeme ve kart sistemleri, güvenli e-ödeme ve sanal POS, Leasing çözümleri, içerik yönetimi, BT altyapısına yönelik ürün ve hizmetler, kamu yönetimi, sigorta, ücretlendirme, bulut bilişim, ses otomasyonu ve çağrı merkezi gibi çözüm ve hizmetlerimiz yer alıyor.

Ödeme alanında ne gibi değişiklikler var?

Eskiden ödeme denildiğinde bankalar ve finans kuruluşları gelirdi. Bu artık değişiyor. Artık farklı sektörlerden kuruluşlar da ödeme alanında hizmet vermeye başladılar. Örneğin telekom şirketleri mobil ödeme hizmetlerini geliştirdiler. Apple ve Google gibi şirketler de kendi ödeme sistemlerini geliştiriyor. Yani ödeme artık ayrı bir sektör haline geldi.

Türkiye’deki oluşumunuz ve planlarınızdan bahseder misiniz?

Türkiye’deki organizasyonumuzda 200’ün üzerinde çalışanımız var ve büyümeye devam ediyoruz. Türkiye’de özellikle katma değerli çözümler üzerine yoğunlaştık. Türkiye’deki ödeme sektöründe daha da büyümeyi hedefliyoruz. Büyük bankaların hemen hemen hepsi bizim müşterimiz. Hem dünyada hem Türkiye’de çeşitli şirket satın almalarımız oldu ve bu şirketler mükemmel bir şekilde yapımıza entegre oldu. Biraz önce de bahsettiğim gibi Türkiye’de büyümeye devam ediyoruz. Bu da daha fazla yetişmiş insan kaynağına ihtiyacımız var anlamına geliyor. Yönetim, satış ve destek gibi alanlarda işe alınlarımız olacak.

 

 
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics