Genel 21 MAYIS 2018 / 14:40

Elon Musk, Hyperloop ve SpaceX programlarını bir arada kullanmak istiyor

Elon Musk, Hyperloop ve SpaceX programlarını birleştirerek Dünya'nın bir ucundan diğer ucuna yarım saatten az sürede gitmeyi sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyor.

Elon Musk, Boring Company‘nin Hyperloop teknolojisiyle SpaceX’in roket programını birleştirmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz yıl Musk, Big Falcon Roketi‘ni tanıtırken bu roketin ve uzay programlarının dünyada da ulaşım amacıyla kullanılabileceğinden bahsetmişti. Görünen o ki, bu fikir gündeme alınmış. SpaceX COO’su Gwynne Shotwell yaptığı TED konuşmasında lafı hiç dolandırmadı: “Bu kesinlikle gerçekleşecek.”

Roketle ulaşımda araç önce uzaya çıkıyor ve Dünya’nın dönme hızını avantaja çevirerek saatte 27 bin kilometre hıza ulaşıyor. Sonrasında tekrar iniş yapıyor. Uzayda saatte 27 bin kilometreye varan hız, roketin Dünya’daki herhangi bir noktaya yarım saatten az bir sürede varmasını sağlıyor.

Böyle bir durumda evden kalkış noktasına gitmek, Dünya’nın diğer ucuna gitmekten daha uzun sürecektir. Elon Musk’ın Hyperloop projesini SpaceX ile birleştirmesinin nedeni tam da bu. Hyperloop sayesinde kalkış noktasına gitme süresi önemli ölçüde düşürülebilir. Elon Musk “Hyperloop sizi şehir merkezinden alıp yer veya deniz altından uzay üssüne 10 ile 15 dakika içinde götürecek” diyor.

Boring Company, Los Angeles’ta ilk tünelinin inşaatını tamamladı ve şu an planlanan tünel ağının bir sonraki aşaması için onay almayı bekliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics