Genel 05 AĞUSTOS 2011 / 11:19

En iyi bilişim projeleri yarışacak

Bilişim sektörü açısından önemli bir pazar olan Avrasya Bölgesi’nde bu yıl ilk kez sınır ötesi işbirlikleri ile geliştirilen en başarılı bilişim projeleri belirleniyor. Bölgenin en başarılı projeleri kapsamında üçü büyük, üçü orta ve küçük ölçekli şirket projesi ve jüri özel ödülü, ICT Summit Eurasia -Bilişim Zirvesi’11’de sahiplerini bulacak.

Bu yıl Avrasya Bölgesi’nde sınırötesi işbirliği ile gerçekleşen en başarılı bilişim projeleri ve sahipleri belirleniyor. Bölge ülkeleri arasında bilgi ve teknoloji transferi ile yeni işbirlikleri geliştirilmesinin özendirilmesini hedefleyen  “ICT Summit Eurasia Ödülleri”, Avrasya Bölgesi’nde yer alan 16 ülkenin bilişim şirketleri ve projelerini biraraya getirecek.  Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Dubai (BAE), Gürcistan, Irak, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Mısır, Makedonya, Moldova, Özbekistan, Romanya, Suriye, Türkiye, Türkmenistan, Ukrayna, Ürdün ve Yunanistan’dan oluşan ülkelerden tüm bilişim şirketlerinin başvurularına açık olan ödüller, şirketlerin kendi ülkesi dışındaki en az bir ülkede hayata geçirdiği bilişim teknolojilerine dayalı projelere verilecek. Sınır ötesi işbirlikleri ve ortaklaşa girişimlerle gerçekleştirilen başvuru konusu projeler, “Büyük Ölçekli Firma” ve “Küçük ve Orta Ölçekli Firma” olmak üzere iki kategoride değerlendirilecek. Büyük Ölçekli Firma kategorisinde 2010 yılı resmi ciroları 100 milyon doların üzerinde olan bilişim şirketlerinin projeleri yarışırken; cirosu bu rakamın altında olan bilişim şirketleri de “Küçük ve Orta Ölçekli Firma” kategorisinde değerlendirmeye alınacak. Son başvurunun 8 Eylül, finalistlerin açıklanmasının 15 Eylül olarak göründüğü ödül takvimi, ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11 kapsamında 3 Ekim gecesi iki kategorideki en başarılı üçer projeye verilecek 6 ödül ve “Jüri Özel Ödülü”nün sahiplerini bulmasıyla son bulacak.

Projeler gündeme taşınacak
Bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan “ICT Summit Eurasia Ödülleri”nin hayata geçirilmesinde Türk şirketlerinin Avrasya Bölgesi’nde gerçekleştirdiği pek çok başarılı projenin etkili olduğunu belirten ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11 Ödül Komitesi Başkanı Özlem Unan, sektör açısından da önem taşıyan bölgede başarılı projeleri anons etmeyi hedeflediklerini belirterek şöyle konuştu: “Aslında amacımız sadece Türk şirketlerinin projelerini değerlendirmek değil, bölgemizdeki diğer ülkelerin bilişim şirketlerinin kendi ülkeleri dışında gerçekleştirdiği projeleri de gündeme taşımak. Bölgede gerçekleştirilen projeleri açığa çıkarmayı, kamuoyuna tanıtmayı ve ödüllendirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca ödüller, şirketler açısından da bölgede projelerin takibi için farklı bir araç sunacak.” Bölgedeki iş fırsatlarının ortaya çıkması açısından da, ödüllerin önemli olduğunun altını çizen Unan, “Şirketler bölgedeki son proje seyri hakkında da bilgi sahibi olacaklar. Ödüller, bölgedeki projelerin nabzını da tutmuş olacak” diye konuştu.

Şirketler projelerini ve kendilerini tanıtacak
Ödüller kapsamında yer alan iki kategoride de en fazla puan alan üçer şirketin ödüllendirileceğini belirten Unan, şirketleri bölgede yapmış oldukları projeleri geniş kitlelere anlatmak ve duyurmak için ödüllere başvurmaya çağırdı. Ödüllerin sağladığı platformun projelerin sahibi işveren kurumların kendi yatırımlarını tanıtmaları açısından da bir fırsat olduğunu belirten Unan, ödüller ile projelerinin de tescillenmiş olacağını ifade etti. Bu yılın ilk olması nedeniyle bölgedeki projeleri görme yılı olacağını da dikkat çeken Unan, “Biz bölgeden başvuru yapacak projelerin de çoğunlukla 100 milyon doların üstünde cirosu olan şirketlerden geleceğini öngörüyoruz” dedi.

16 ülkenin bilişim STK’ları ile işbirliği
Bu yıl bölgesel olan ödüller için, başvuru bekledikleri bölgeden 16 ülkenin bilişim STK’ları ile irtibata geçtiklerini ve onlarla da işbirliği içinde olduklarını dile getiren Unan şöyle konuştu: “O ülkelerin STK’ları da şirketleri yönlendiriyor ve gerekli bilgi akışını sağlıyoruz. Bunun da katılımı artırmasını bekliyoruz. Hedefimiz en az 100 tane başvurunun gelmesi.”
Başvuru için iki nokta önemli, değerlendirme pek çok kritere bağlı. Ödüller için 8 Eylül’e kadar yapılacak olan başvuruların www.bilisimzirvesi.com.tr
adresinden iletilebileceğini belirten Unan, ödüllere başvuru kriterlerinde öne çıkan iki noktaya da dikkat çekti. Bunlardan birincisinin başvuran şirketin kendi ülkesi dışındaki bir ya da birkaç ülkede tasarım, tedarik, uygulama, yönetim ve işletim süreçlerini gerçekleştirdiği bilişim projesinin 2011 yılında tamamlanmış ve halen kullanımda olması gerekliliği olduğunu ifade eden Unan, “Diğeri de projenin bir ortaklık ya da konsorsiyum tarafından gerçekleştirilmesi durumunda başvuru sahibinin bu oluşumun lideri olması koşulu“ dedi. Başvuran projelerin hedeflenen ve gerçekleşen tamamlanma süreleri, coğrafi kapsama alanı, kullanılan teknoloji ve ürünler, Ar-Ge ve özel uyarlamalar, özgünlük gibi pek çok kritere göre değerlendirileceğini belirten Unan, bu kriterlerin hepsini içine alan bin puan üzerinden bir değerlendirme yapılacağını ifade etti.

Kazananlar farklı tanıtım olanakları bulacak
Ödüle layık görülen proje sahibi şirketler için bölgesel bazda önemli tanıtım olanaklarının da söz konusu olacağını belirten Unan, şöyle konuştu: “Ödüller arasında ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11 Çözüm Gösterileri alanında tanıtım olanağı ile yer alabilmesi, üç çalışanının dinleyici olarak zirveye katılabilmesi ve yurtdışından katılan şirketlerin bir temsilcisinin zirve boyunca konaklaması ve bölgede toplam 11 ülkede dağıtımı yapılan ICT News Eurasia yayınında tanıtım gibi olanaklar yer alıyor.” Bunların yanı sıra ödüllerde proje ile birlikte kazanan projenin yöneticilerinin de ödüllendirileceğini belirten Unan, “Proje yöneticilerinin hepsi böyle bir proje içinde yer aldığını gösteren bir sertifika alacak. Hem proje hem de proje yöneticileri ödüllendirilmiş olacak” dedi.
ETİKETLER : featured Sayı:833

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics