Genel 09 TEMMUZ 2014 / 09:22

En yenilikçi üniversite ODTÜ

‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından 4 Temmuz’da TÜBİTAK’da açıklandı. En yenilikçi ve girişimci üniversite yine ODTÜ seçildi.
TÜBİTAK’ın üniversiteleri girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıraladığı; TÜBİTAK’ın ilk kez 2012’de hazırladığı ‘Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’ ile her yıl Türkiye’nin en girişimci ve yenilikçi 50 üniversitesi belirleniyor. Bakan Işık, endeksin üniversitelerin eğitim kalitesini veya en iyi üniversiteyi belirlemediğine işaret ederek "Bu, tamamen girişimci ve yenilikçi üniversite endeksidir. Özellikle bu endeksle girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
Endeks 23 göstergeden oluşuyor
Işık, "Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi birincilik yine Orta Doğu Teknik Üniversitesinin. Değerlendirmeye alınan üniversite sayısı bu yıl 144'e çıktı; bünyesinde 50'den az akademisyen bulunan üniversiteler endekse dahil edilmiyor. 23 göstergeden oluşan endeks kapsamında yaklaşık 900 bin hücrelik veri seti 6 aylık yoğun bir çalışma sonunda toplandı ve çeşitli kontrollere tabi tutularak değerlendirmeye alındı” açıklamasını yaptı. Toplantıya; TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu ve Genel Sekreter Arif Koyuncu da katıldı.
2014 Yılı İlk 10 Sıra
1. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
2. Sabancı Üniversitesi
3. Boğaziçi Üniversitesi
4. Bilkent Üniversitesi
5. Koç Üniversitesi
6. Özyeğin Üniversitesi
7. İstanbul Teknik Üniversitesi
8. TOBB ETÜ
9. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
10. Selçuk Üniversitesi

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics