Genel 11 ŞUBAT 2013 / 18:44

En zekileri tespit zamanı

Zekâ seviyesi Türkiye’nin en üst yüzde 2’lik dilimindeki kişilerin kabul edildiği dünyanın en büyük üstün zekâlılar topluluğu Mensa, yeni üyelerini tespit etmek için sınavlara başladı. Mensa kurallarına göre 18 yaşından büyük kişiler başvuru yapabiliyor. Mensa Başkanı Alphan Manas’ın verdiği bilgiye göre, Mensa ÜYDD tarafından uygulanan Genel Yetenek Testi; İstanbul’da Şişli ve Kadıköy, İzmir, Ankara, Bursa, Eskişehir ve Antalya'daki yetkili test merkezlerde Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere düzenli olarak uygulanmaya başlandı. Afyon, Amasya, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Isparta, Kütahya, Uşak, Sivas ve Van illerinde ise 100 adaya ulaşıldığı zaman test düzenlenecek.

Yetişkinlikler için tasarlanmış teste, Şubat 1995 doğumlu 18 yaş ve üstündeki adaylar katılabiliyor. Test ile kişinin zekâ seviyesinin ölçülmesi amaçlandığı için Genel Yetenek Testi de kültürden bağımsız bir test ve özel bir bilgi birikimi gerektirmiyor. Test sonucuna göre genel nüfusun en üst yüzde 2’lik dilimine giren adaylar Mensa üyeliğine hak kazanıyor. Test sonuçları 2 hafta içinde yetkili gözetmen psikolog tarafından değerlendiriliyor ve adayın söz konusu zekâ dilimine girip girmediği yazılı olarak bildiriliyor. IQ puanı veya testle ilgili diğer ayrıntılar ise açıklanmıyor. Detaylı bilgiler www.mensa.org.tr adresinde yer alıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN