Genel 04 HAZİRAN 2018 / 13:44

Erzurum'da 160 öğrenciyle birlikte Robotik Kodlama yarışması düzenlendi

Erzurum'da ilk defa yapılan ve 10 okuldan 160 öğrencinin yarıştığı "Dadaşlar Kodluyor Erzurum Ortaokullararası 1'inci Robotik Kodlama ve Proje Yarışması" büyük ilgi gördü.

Recep Tayyip Erdoğan Fuar Merkezi'nde gerçekleşen, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün desteğiyle gerçekleşen yarışmada, genç yazılımcılar öğretmenlerinin yardımıyla 1 ayda yaptıkları robotları belirli bir süre boyunca yarıştırdı. Yarışmanın amacı, oluşturan alan içerisinde robotların kendisine verilen komutları en kısa sürede yerine getirmeye çalışmasıydı. Bu anlamda öğrenciler kıyasıya mücadele ettiler.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Enerji AŞ Genel Müdürü Mehmet Uludeveci, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte ilk kez düzenledikleri bu yarışmanın uluslararası düzeyde etkinlik olduğunu söyledi.

Yarışmaya 10 okulun katıldığını belirten Uludeveci, "160 öğrenciyle buradayız ancak geri planda bu sayının iki katı kadar öğrencimiz bu işlere emek verdi." dedi.

Mehmet Uludeveci, robotların otonom şeklinde hareket etmek üzere tasarlandığını ifade ederek, "Bu robotlar çağımızın gerekleri olarak okullarda da ders olarak verilmeye başlandı. Biz de bu işe belediyemizin imkanlarıyla katkıda bulunmak istedik. Bu projeyle Doğu Anadolu Bölgesi'nde ve Erzurum'da teknolojik girişimlerde geride olmadığımızı, İstanbul, Ankara, İzmir gibi okullarla yarışacak düzeyde, hatta onlardan daha heyecanlı olduğumuzu göstermek istiyoruz. Biz bu çocuklara inanıyoruz ve onlar geleceğimizin teminatı. Eğer doğru eller bu çocuklara dokunursa, bir çocuk tüm dünyanın gidişatını değiştirebilir. Biz o çocuğun bu çocukların içinden çıkmasını istiyoruz.''
ETİKETLER : erzurum robot

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics