Genel 20 ŞUBAT 2014 / 10:48

Facebook WhatsApp’i satın alıyor

Facebook ,  450 milyon kullanıcısı olan WhatsApp’i 19 milyar dolara satın alıyor. Satın alma bedeli Facebook’un kendi halka arzı sırasındaki değerlemesinden daha fazlaya mal oldu.

Beş yıl içerisinde rekor bir ücretle satılacak duruma gelen ve dünya çapında 450 milyon kullanıcısı bulunan WhatsApp, her geçen gün bir milyon yeni kullanıcıyı bünyesine katmaya devam ediyor. Mobil alanda Facebook’un geride kaldığı konularda oldukça başarılı olan WhatsApp, hem mesajlaşma hem de sesli aramalarda kullanıcılarına hizmet veriyor.

Jan Koum ve Brian Acton’ın Silikon Vadisi’nde kurduğu WhatsApp’in kısa sürede ulaştığı kullanıcı sayısı için Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, “Tarihte hiç kimse böyle bir şey yapmadı” açıklamasında bulundu. Satın almanın ardından Zuckerberg ve Koum, WhatsApp uygulamasında herhangi bir reklam gösterilmeyeceğini duyurdu. Yılda bir dolarlık uygulama bedeli gibi bir gelir modelinin devam etmesi bekleniyor. Satın almanın 4 milyar doları nakit, 12 milyar doları hisse ve 3 milyar doları da sınırlı hisse senedi olarak karşılanacak.

Satın alma özellikle Facebook’un genç nüfusa erişebilmesini tetikleyecek. Ana akım sosyal medya araçları yerine WhatsApp ve benzeri mesajlaşma uygulamaları gençler arasında her geçen gün yaygınlaşıyor.

Japon e-ticaret devi Rakuten’in kısa süre önce Viber’ı 900 milyon dolara satın almıştı. Bu satın almada kullanıcı başına 3 dolarlık bir bedel ödendi. Ancak Facebook kullanıcı başına tam 42 dolar ödemeyi göze alarak WhatsApp’i bünyesine kattı. Daha önce Instagram’ı satın alarak ses getiren Facebook, o dönemde milyar doları bulan anlaşmada kullanıcı başına 33 dolar ödemişti.

 Peki Facebook neden WhatsApp’i satın almayı tercih etti?

WhatsApp, Facebook’un başarılı olamadığı mobil mesajlaşma tarafında kısa mesajların (SMS) önüne geçerek telekom şirketlerinin de başını ağrıttı. Ayrıca WhatsApp’te günde 200 milyon sesli mesaj bırakılıyor. Bu demek oluyor ki uygulama, sesli görüşmelerin de önüne geçebilecek duruma geliyor. Instagram’ın fotoğraf paylaşımları nasıl Facebook’un formatına uygun değilse, WhatsApp’in kendine özgü farklılıkları var. WhatsApp, ilk kez akıllı telefon kullanan bir insanın dahi kullanabileceği mesajlaşma hizmetini sunuyor.
ETİKETLER : Facebook WhatsApp

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics