Genel 27 ŞUBAT 2013 / 12:00

Finans ve bankacılıkta veri ve mobil öne çıkıyor

BThaber Platform tüm hızıyla devam ederken günün ilk sunumlarını Güldane Taşdemir, Dr. Soner Canko ve Bert Oosterhof gerçekleştirdi.BThaber Platform 8. yılında teknolojiyle tüm sektörleri bir araya getirmeye devam ediyor. BThaber Platform Finans ve Bankacılık etkinliği Grand Cevahir Hotel’de gerçekleştiriliyor. Günün açılış konuşmasını İnterpromedya Genel Müdürü Güldane Taşdemir gerçekleştirdi. BThaber Gazetesi’nin 19. yılında İnterpromedya’nın birleştirici gücünü vurgulayan Taşdemir, katılımcılara özel bilgiler verdi. İnterpromedya Araştırma Grubu’nun ortaya çıkardığı verileri paylaşan Taşdemir, BT yöneticilerinin önceliklerini aktardı.


Günün ikinci konuşmasını gerçekleştiren Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, sunumunu mobil alandaki gelişmeler üzerinden aktardı. Sözlerinin başında BThaber’in mobil uygulamasıyla çağı nasıl yakaladığını belirterek başlayan Canko, “BThaber bunca yıldır en köklü ve en güvenilir bilgi kaynağı olmanın yanı sıra çağı da yakalayarak neler yapılması gerektiğini de tüm sektörlere gösteriyor” dedi.


Sunumunda internet ve mobil cihazlar üzerinde duran Canko, geçtiğimiz yıl internet üzerinden 31 milyar liralık kart işlemi gerçekleştiğini hatırlatarak, bu rakamın toplam kart işlemlerinin yüzde 9’una denk geldiğini aktardı. Canko’ya göre internet üzerinden kartla yapılan harcamalar hızla artıyor.


Mobil bankacılıkta finansal işlemler 20 milyon adedi buldu


Türkiye’deki akıllı telefon sayısının yaklaşık 10 milyon olduğuna işaret eden Canko, son bir yılda mobil bankacılık alanında finansal olmayan bankacılık işlemlerinin 18,5 milyon adetten 117,2 milyon adede çıktığını vurguladı. Finansal işlem adedine bakıldığında da 6,9 milyon adet işlemden, 20,1 milyon adet işleme çıkıldığı görüldü.


BKM Ekspress’in sunduğu fırsatları katılımcılara aktaran BKM Genel Müdürü, BKM Ekspress üzerinden sadece telefon numarası kullanılarak, hiçbir bankaya bağımlı olmadan para transferi gerçekleştirilebildiğini aktardı. Bunun yanında mobil alandaki uygulamalarını geliştirmeye de devam edeceklerini vurgulayan Dr. Soner Canko, konuşmasının Twitter’daki etkisinin şimdiden başladığını belirterek sahneden ayrıldı.


Verinin değeri hızla artıyor


Finans ve bankacılık alanındaki önemli yazılım hizmetleri sunan şirketlerin başında yer alan Informatica’nın EMEA bölgesinden sorumlu teknoloji direktörü Bert Oosterhof, verinin sektördeki önemi üzerine bilgiler verdi.


Bankacılık ve finans şirketlerinin veri sayesinde hem piyasayla ilgili detaylı bilgiler alabildiğini hem de kendi işlerini nasıl geliştireceklerini aktaran Oosterhof, hızla değişen teknolojilere ayak uydurmanın zorunluluğundan söz etti. Mobil cihazlar, sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ve bulut bilişimle birlikte veri miktarının arttığını vurgulayan Oosterhof, birçok veri kaynağının sürekli ortaya çıktığını hatırlattı.


Sunumunda veri mahremiyeti ve günceliğinin önemini de vurgulayan Infomatica EMEA Teknoloji Direktörü, veri hacminin artmasınıyla değerlenebilmesi için veri çözümlerine ihtiyaç duyulduğunun üzerinde durdu. Artık bir Twitter mesajııyla bankaların kullanıcılarıyla etkileşime geçebildiğini belirten Oosterhof, veri kalitesinin de önem taşıdığını bildirdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics