Genel 20 ARALIK 2013 / 16:31

Gaia Samanyolu'nun haritasını çıkaracak

Fransız Guyanası'ndaki Sinnmary Fırlatma Merkezi'nden Rus yapımı bir Soyuz füzesiyle uzaya gönderilen Gaia uydusu, beş yıl boyunca Samanyolu galaksisindeki 1 milyardan fazla yıldızın 3 boyutlu haritasının çıkarılabilmesi için görüntü alacak. Uydunun gönderdiği veriler, Avrupa'daki 30 laboratuvarda yaklaşık 450 bilim adamı tarafından değerlendirilecek.Gaia, Samanyolu galaksisindeki yıldızların tam konumu ve birbirlerine uzaklıklarını belirleyerek galaksinin ilk gerçekçi resmini ortaya çıkaracak.

Yüksek kaliteli görüntüler bekleniyor
Son derece duyarlı iki teleskop ve bir milyar piksellik kamerayla donatılan Gaia'nın detaylı görüntü kalitesi sayesinde daha önce keşfedilmemiş gökcisimleri hakkında bilgi sağlaması bekleniyor. Gaia, gökcisimlerinin konumlarının yanı sıra parlaklıkları, yüzey sıcaklıkları ve bileşenleri gibi özellikleri konusunda da bilgi sağlayacak.

Gaia

Gaia'nın geliştirilmesi ve yapımı 20 yıldan uzun sürdü. Uydu, Fransa'nın Toulouse kentindeki Astrium Uyduları şirketi öncülüğünde 16 ülkede 70'den fazla şirketin katılımıyla hazırlandı.Uydu, fırlatılışından yaklaşık 40 dakika sonra uzay aracının üst kısmından ayrılacak. Gaia, yaklaşık bir ay sürecek yolculuğun ardından Dünya'dan 1,5 milyon kilometre uzaklıktaki bir gözlem istasyonuna ulaşacak. Operasyonun yaklaşık 740 milyon Avro civarında maliyeti olduğu biliniyor.

"Gaia"  veya "Gaea", Yunan mitolojisinde yeryüzünün kişileşmiş sembolüdür. Evrenin meydana gelişi sırasında, Khaos adı verilen boşluktan türemiş olduğuna inanılan çok itibarlı bir tanrıça olarak kabul edilir.
ETİKETLER : gaia samanyolu

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics