Genel 05 KASIM 2013 / 10:33

Gayrimenkulde dijital reklam eğilimleri belli oldu

Soyak, her yıl 100 daireyi internetten satıyor!Geçtiğimiz günlerde Çırağan’da gerçekleştirilen Google Think Zirvesi’ne katılan Soyak Yapı Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tarık Ongun, ‘Gayrimenkul Sektöründe Dijital Pazarlama’ konusunda yaptığı konuşmasında dijital pazarlamanın gayrimenkul satışlarına yaptığı olumlu etkiden bahsetti.

Gayrimenkulde dijital pazarlama çok etkili

Google Think Zirvesi’nde katılan  ‘Gayrimenkul Sektöründe Dijital Pazarlama’ konulu bir konuşma yapan Soyak Yapı Genel Müdür Yardımcısı Tarık Ongun, gayrimenkul  pazarlamada dijital pazarlamanın çok etkili olduğunu ifade ediyor. Ongun, 2000’lerin başlarında gazete, çağrı merkezi, radyo, sinema, stand ve fuarlar, televizyon, satış ofisleri, web sitesi, dergi, sponsorluklar, satış ofisleri ve örnek daireler vasıtasıyla gayrimenkulde pazarlama faaliyetleri yürütülürken günümüzde bu enstrümanlara display, advergame, viral, sosyal medya CRM, doğrudan pazarlama ve adwords’un da eklendiğini söyledi.

Gayrimenkulde dijital pazarlama trendleri sıralandı

Sektördeki ilk kurumsal web sitesinin 1999 yılında Soyak Yapı tarafından açıldığını belirten Ongun, “Web sitesi konusunda başarılı olan projelerin ziyaretçi sayıları da yüksek olur” dedi. Tarık Ongun konuşmasında günümüzde internetten satışın fazlalaştığına vurgu yaparak “Soyak Yapı olarak 2004 yılından bu yana projelerimizdeki satışlarımızın %7-10’u internetten yapılmaktadır. Her sene yaklaşık olarak 100 daireyi internetten satıyoruz. Bunun yanı sıra dünyada 50’ye yakın ülkede internette satış üyemiz bulunmaktadır. Ve 20 ülkeye satış gerçekleştirdik” dedi.

Gayrimenkulde dijital pazarlamada Adwords kampanya sonuçlarının çok çarpıcı olduğunu belirten Ongun, Soyak Siesta Blue lansmanından örnek verdi: “Soyak Siesta’nın yeni etabı Soyak Siesta Blue’nun 14 günlük Adwords kampanya sonuçlarına göre 400 bin gösterim, 5 bin 250 tıklanma, 2 daire satışı ve 306 form kaydı alındı. Buna karşılık bütçesi sadece 3 bin TL oldu.” Ongun mobil dünyadaki gayrimenkul trendlerinin etkinliğini  SMS pazarlama, mobil site, mobil uygulamalar, mobil banner, video mesajları, IVR pazarlaması ve dışçağrı sırasıyla saydı.

Sanal baraj

Ongun, konuşmasının sonunda gayrimenkul sektörünün sosyal medyadaki çalışmalarına da değinerek, Soyak Holding’in kurumsal sosyal sorumluluk projesi ‘Geleceğe Bir Damla Sakla’ kapsamında 2008’de web tabanlı Facebook sosyal paylaşım ağında sektöründe bir ilk olarak yer alan Soyak 1. Sanal Barajı uygulamasından söz etti. Ongun “Soyak Yapı’nın internet sitesinden de erişilebilen uygulamada 15 bin 736 kullanıcı tarafından toplam 723 bin ton su tasarrufu sağlanmıştır. Bu sayede Facebook ‘Soyak 1. Sanal Barajı % 33.2 oranında doluluğa ulaşmıştır” dedi.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics