Genel 28 KASIM 2013 / 14:34

Gigavia.com dünyaya yayılıyor

 

20 yaşındaki Joel Mwale’in geliştirdiği Gigavia.com , Kenya'dan dünyaya yayılan bir e-sınıf haline geliyor.
Öğrencilerin sosyal medyadaki varlıklarının ders sırasında dikkat dağıtıcı etkisi ve sosyal medyanın çocukları internet bağımlısı haline getirme riski üzerine  “tam bir e-sınıf” geliştirildi. Site, işleyişiyle ve arayüzüyle Facebook’a çok benziyor. Ancak hem hedef kitlesi farklı hem de kuruluş amacı farklı.

Kullanıcı dostu

Siteye üye olduktan sonra anasayfanız otomatik açılıyor. Takvim, fotoğraf, video ve arkadaşlar sekmelerinin altında daha sosyal sorumluluk içeren başlıklar altında mentorluk, kütüphane, sınıflar ve kurumlar yer alıyor.

Tarih göstergesinin yanında mentor olmayı seçmek oldukça kolay. Mentorlerin içerik beslemeleri anasayfada yeralıyor. Kullanıcı anasayfasında mentora soru sorma ve yanıtları tarama linkleri bulunuyor. Bir akıl hocasının önerebileceği kitapların da okunabilmesi için sitede  bir kütüphane linki yer alıyor. Buradan çeşitli kitapları okumanız ya da yükleyerek paylaşmanız mümkün.

Duyarlılık temelli bir sosyal ağ

Gigavia'dan  özellikle eğitim eşitsizliğinin yaşandığı bölgelerde, eğitim materyalinin paylaşılması ve vizyon sahibi, deneyimli yol göstericilerin sosyal eşitsizliklerle mücade etmesine imkan sağlıyor. Mentor olabilecek kişiler, dünyanın pek çok yerindeki kişiye kolaylıkla destek olabilecek ve yön gösterme imkanı bulacak. Şuanda Gigavia’nın kütüphanesi oldukça fakir. Yayınların etik çerçevede paylaşılmasına özen göstererek bölgesel eşitsizlik adına önemli bir adım atmak mümkün. 47 ülkede, 493 kurumun kayıtlı üye olduğu sitede binden fazla öğretmen ve 352 mentor bulunuyor. Kenya’dan çıkan fikir küresel bir yayılım gösteriyor. Kullanıcıların yarısı Amerikalı, kalan kullanıcılar içinde Güney Afrika Cumhuriyeti, Kenya ve Türkiye ön sıralarda geliyor. 2014 Mart ayı itibariyle 150 milyon kullanıcıya ulaşması bekleniyor.
Sosyal yönü güçlü bir girişim olan SkyDrop, hiçbiryerden gelmedik, hiç paramız yoktu ve ben gençken daima zengin olmak isterdim” diyen Mwale’i, Forbes Dergisi’nin 30 yaşındaki Afrika’nın en genç girişimcileri listesinde üst sıralarına taşıdı.

 
ETİKETLER : gigavia.com

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics