Genel 05 NİSAN 2018 / 15:27

Google Chrome bilgisayardaki tüm dosyaları tarıyor

Siber güvenlik uzmanı Kelly Shortridge, Google Chrome'un bilgisayarınızdaki tüm dosyaları tarayarak tarayıcıya saldırabilecek zararlı yazılımlar ile ilgili verileri Google'a gönderdiğini açıkladı.

Siber güvenlik uzmanı Kelly Shortridge, popüler web tarayıcısı olan Google Chrome’un belgeler klasörünün de içinde bulunduğu bilgisayarımızdaki bütün dosyaları düzenli olarak taradığını ve elde ettiği sonuçları direk Google’a ilettiğini açıkladı. Bu açıklamadan sonra, gizlilik endişesi taşıyan Chrome kullanıcıları büyük bir şok yaşadı.

Tabi ki burada Google’ın amacı bilgisayarımızdan gizli gizli veri sızdırmak değil. Tarayıcıya saldırma ihtimali bulunan zararlı yazılımları keşfetmek ve bir anti-virüs programı olan ESET’in çekirdeğini kullanan Chrome Cleanup Tool ile, zararlı yazılım bulunması halinde ilgili verileri Google’a iletiyor.

Peki Google, kullanıcıların bilgisayarlarındaki tüm dosyaları tarayacak kadar ciddi tedbirleri neden alıyor? Bir siber güvenlik şirketi olan Trustlook, daha önce gerçekleştirdiği açıklama ile Çin menşeili Cloud Module uygulamasında com.android.boxa adlı Telegram, Twitter, Viber, Facebook Messenger, Skype, Line, Weibo vb. uygulamalardan veri çalabilecek yeni bir virüs keşfettiklerini açıklamıştı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics