Genel 28 HAZİRAN 2018 / 16:16

Google yeni asistanı Duplex oldukça iddialı

Google'ın geliştirdiği akıllı asistan uygulaması henüz yeterli seviyede değil. Fakat Google, sesli asistan yarışında sadece Google Assistant ile bulunmuyor.

Google yakın zamanda tanıttığı Google Duplex ile oldukça mutlu görünüyor. Diğer hizmetlere nazaran insanlarla daha çok etkileşime girebilen Google Duplex, tanıtıldığı demo sürümlerde bazı şovlarını göstermişti. Bu demo sürümde, birisini aradığı zaman önce kendini tanıtıyor, ardından görüşmenin kayıt altına alınıp alınmaması konusunda sorular soruyordu. Sesli asistan hakkında gelen bilgiler daha da farklı boyutlara ulaşmış durumda.

Yeniden geliştirilen bu asistanla birlikte, telefon görüşmeleri esnasında kendilerini tanıtmadığı taktirde, karşıdaki insanın onu insandan ayırt etmesi zorlaşmıştı. Fakat bu durum etik konularda asistanın kendisini tanıtmaması konusunda bazı eleştirilere yol açtı. Zira Duplex gibi sesli görüşmelerde insandan ayırt edilmesi zor olan bu yazılımlar, söz konusu güvenlik olunca durumun ciddiyeti arttırıyor.

Duplex şuanda demo aşamasında ve geliştirilmeye açık bir sistem olarak geliştirdi. Zaten dileyen işletmeler Duplex çağrılarını engelleyebiliyor, devre dışı bırakabiliyor ve çağrıların kaydedilmemesini de engelleyebiliyorlar. Önümüzdeki haftalarda geniş kapsamlı bir teste sokulacak olan Duplex, şu anda kuaför ya da restoranlarda rahatlıkla sizler için rezervasyonlar yapabiliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics