Genel 05 MAYIS 2014 / 12:07

Güç parada değil insanlarda

PayPal, ilk global marka kampanyasıyla insanların paraya dair düşüncelerine özgün bir bakış açısı getiriyor. Kampanyanın ana fikri şu: İnsanlar artık daha güçlü. İstedikleri gibi internete bağlanmak, ödeme ve işlem yapmak için yeni yollar üretebiliyorlar. PayPal da bu sürece, ödeme yapmayı daha kolay, güvenli ve doğal hale getirerek liderlik ediyor; insanlar istedikleri yerden, istedikleri zaman işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar. Havas Worldwide tarafından geliştirilen “İnsan Ekonomisini Güçlendirmek” başlıklı global marka kampanyası, TV, basılı, dijital ve dış mekan mecralar aracılığıyla mağazalarda ve sosyal medyada insanlara ulaşacak. TV reklamları ilk olarak ABD, İngiltere, Almanya ve Avustralya’da yayınlanacak.
PayPal Başkanı David Marcus “PayPal’ın, insanların paralarını kontrol etmelerine, keyifli deneyimler yaşayarak istedikleri gibi kullanmalarına yardımcı olmak adına bir sorumluluğu bulunmaktadır” dedi: “’İnsan Ekonomisini Güçlendirmek’ adlı kampanyamız, müşterilerimizin bizden ne beklemeleri ve talep etmeleri gerektiği konusunda bir beyan niteliğindedir. İnsanların arzu ettiklerine, istedikleri zaman sahip olmaları için güvenli, kolay ve rahat bir ödeme tecrübesi sunmak bizim önceliğimizdir.”
PayPal Global Marka Başkan Yardımcısı Christina Smedley “PayPal olarak insanların paraya değil, paranın insanlığa hizmet ettiği bir dünyaya inanıyoruz” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ürünlerimiz sayesinde insanların hayatına adeta sihirli bir değnekle dokunuyoruz. Gündelik hayatı kolaylaştırıyor ve dünyanın herkes için daha yaşanılabilir bir yer haline gelmesi için çalışıyoruz. Yeni kampanyanın ardındaki ruh, “Odağımız insanlar, kurumlar değil” anlayışıdır.

Özgün siyah-beyaz animasyon formatındaki ilk TV reklamında, “İnsan Ekonomisi”nin gerçek değerlerini temsil eden Knoxville’li bir müzisyen olan Scott Miller boy gösteriyor. Miller, bitmek tükenmek bilmeyen formları doldurmak ya da kasa önünde sıra beklemek gibi günlük hayatımızda karşılaştığımız zorlukları PayPal’ın nasıl bertaraf ettiğini anlatan bir şarkı seslendiriyor. Sevimli grafikler, bu günlük zorlukların tıpkı dinozorlar gibi yok olduğu ve böylece sizin, benim ve bizim için daha güzel hale gelen bir dünyayı tasvir ediyor. Ve en önemlisi; bu dünyayı insanlar yönetiyor.
Havas Worldwide Global Pazarlama Müdürü Matt Weiss ‘’Amacımız, insanlar için harika işler yapan bir markaya çağdaş, insancıl ve herkese hitap eden bir ses vermekti. Basit faydalarını anlatmaktansa PayPal’ın insanlar için bir bütün olarak ne yaptığına, markanın statükoya nasıl meydan okuyup onu değiştirdiğine odaklandık. ‘İnsan Ekonomisini Güçlendirmek’ fikri, bu düşüncenin doğal bir uzantısı olarak ortaya çıktı’’ diye konuştu.

Modern, mobil odaklı ve çoklu mecralara uyumlu
Tüm dünyada insanların para ile ilgili düşüncelerini kökten değiştiren PayPal, 2007’den bu yana ilk kez yenilenen marka kimliğini ve güncellenen logosunu tanıttı. Günümüz dünyasının dinamik ve mobil odaklı olduğu gerçeğinden yola çıkılarak tasarlanan yeni logo, PayPal’ın kullanım kolaylığını, sağladığı konforu ve güvenirliliğini yansıtıyor.
PayPal Başkanı David Marcus “Yeni logomuzun tanıtımını, ilk global kampanyamızla eşzamanlı olarak yapıyoruz, ancak yeni marka kimliğimiz sadece yenilenmiş bir logodan ibaret değil. Paranın geleceğini, insanları ön planda tutarak, dünya genelindeki kullanıcılarımız, müşterilerimiz, geliştiriciler ve üye işyerleriyle birlikte tasarlıyoruz. Nihayetinde dünyanın dönmesini para değil, insanlar sağlıyor” dedi.
Ödüllü tasarım şirketi fuseproject’ın geliştirdiği yeni kimliğimiz, mevcut logomuz ve PayPal’ın kısaltması, iki “P” harfinden oluşan imzasının tanınırlığı üzerine inşa edildi. Şekli sadeleştirilen ve daha canlı renkler kullanılan logomuz artık dikkat çekici. Bu yeni tasarım, hem PayPal kullanıcılarının ihtiyaçlarını hem de şirketimizin yenilikçi kimliğini daha iyi temsil ediyor. Eskiden sadece masaüstü bilgisayarlardan ve mobil aygıtlardan ödeme yapılabiliyordu, günümüzdeyse neredeyse tüm cihazlardan ödeme yapmak mümkün; yeni logomuz bu yeniliklerden yola çıkılarak tasarlandı.”
Akıllı saatlerden, internete bağlanabilen gözlüklere kadar, hızla ilerleyen teknoloji sayesinde insanlar, yakın bir zamanda bileklerine tıklayarak veya sadece göz kırparak para transferleri gerçekleştirilebilecek. Yeni tasarım, görüntüyü ve yarattığı duyguyu birbirine yaklaştırarak, tüketicinin halihazırda PayPal’a duyduğu güveni pekiştiriyor. Sadeliği ve esnekliği sayesindeyse, akıllı telefonlardan 72 inç TV’lere kadar her yerde kullanılabiliyor.
fuseproject’in kurucusu ve CEO’su Yves Behar da ‘’PayPal yenilikçi ve dinamik. Ayrıca tüketici odaklı olması sebebiyle insanlar markayla etkileşime geçebiliyor. Öncü kavramına vurgu yapan yeni logo, PayPal’ı teknolojik bir trend olmaktan öteye taşıyıp, tüm cihazlardan yapılan işlemlerde sektörün öncüsü yapmaya hazırlıyor” dedi.

Tasarım hakkında

Hem daha modern hem görsel olarak daha kompakt olan yeni kimlik, insanlarla güler yüzlü ve zarif bir şekilde iletişim kuruyor. Logoya yeni bir dinamizm ve etki katan ana unsurlar, PayPal’ın dünya genelindeki kullanıcıları ve cihazları başındaki kişiler ile daha yakın bir ilişki kurmasına fırsat veriyor: Modifiye Futura fontu kullanılarak daha güçlü hale getirilen PayPal sözcüğü; PayPal’ın iki “P”siyle oluşturulan yeni monogram; daha canlı renkler ve dinamik açılı grafik; PayPal sözcüğü ve monogramın birlikte kullanılmasıyla ortaya çıkarılan PayPal’ın yeni imzası.

Yeni tasarımda kullanılan unsurların vurguladıkları:
• Bağlılık
• Öncü yaklaşım
• Vizyoner bir firma olarak PayPal’ın pozisyonu
Bağlılık vurgusu yeni tasarımın temel taşlarından biri: Parayla bağlantı, insanlarla bağlantı ve insanlar arasında bağ. Kullanılan yumuşak hatlı font, PayPal’ın insani ve yaklaşılabilir bir marka olduğunun altını çiziyor. Mavi renk logoda hep kullanılırken, günümüzün yüksek çözünürlüklü dünyasında daha iyi gözükmek için yeni tonlar belirlendi: “Pay” koyu çivit renginde, “Pal” canlı bir maviyle yazıldı.
Monogramdaki “P” harfleri, PayPal kullandıklarında insanlar arasında oluşan bağı vurgulamak amacıyla üst üste biniyor. “P”ler, PayPal’ın ilerici ve yenilikçi önderliğini yansıtmak üzere tasarlandı.

Yeni tasarımın bir diğer teması ileri görüşlülük; sözcük ve harfler, ileri görüşlü, vizyoner firma imajını yansıtmak için – eski logoda olduğu gibi – eğik bırakıldı. İleri görüşlülük ayrıca dinamik açılı grafikle de anlatılıyor.
Yeni tasarım, tüm dünyada, checkout tuşları, uygulamalar, PayPal Here cihazları, pazarlama malzemeleri ve araçları da dahil olmak üzere, PayPal’ın tüm çekirdek uygulamalarında kullanılacak. Ayrıca, PayPal’ın “İnsan Ekonomisini Güçlendirmek” başlığı altındaki yeni global marka kampanyasında da yer alacak. Havas Worldwide’ın geliştirdiği çoklu mecra kampanyası ilk olarak ABD, Birleşik Krallık, Almanya ve Avustralya’da başlatılacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics