Genel 23 OCAK 2013 / 10:55

Güneş enerjisinin önü açılacak

IBC Solar Türkiye, Konya’da kurduğu santral ile güneş enerjisi projeleri için referans kaynağı oldu.IBC Solar Türkiye Ağustos ayında Konya'da kurduğu 200 KW’lık güneş enerji santralinden her gün aldığı verilerin doğrultusunda hazırladığı yatırım fizibilite raporunu yatırımcılarla paylaştı.

Rapora göre, Ağustos ayında enerji üretimine başlayan 200kWp gücündeki santralin yıllık enerji üretimi 320 bin kWh olarak hesaplayan şirket tarafından, anlık olarak izlenmekte olan santralde gerçeklesen altı aylık enerji üretim verilerinin, hesaplanan üretim tahminleri ile örtüştüğü açıklandı.

Bu rapor doğrultusunda referans bekleyen 100 adet yeni yatırımın, santralin üretim verileri doğrultusunda harekete geçirileceği açıklandı.

IBC Solar Türkiye Genel Müdürü Hayri Bali, “Türkiye’de uygulanan yönetmelikler kapsamında, yatırımcılardan kurulum öncesi uzun süreli ölçümleme raporları talep ediliyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama sebebiyle yatırımlar bekletilmiyor. Yatırımcının işini zorlaştırmak, ekonomiyi zora sürmektedir” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics