Genel 11 MART 2018 / 14:25

Gürültü kirliliğinden kurtulmak mümkün mü?

Yaşadığımız dünyada, özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların gürültü kirliliği konusunda oldukça rahatsız olduğunu söyleyebiliriz. Birçok gelişmiş ülke ise şehirleri gürültü kirliğine çözüm üretmek için çalışmalara başladı.

Büyük şehirde yaşayan insanların en büyük sorunlarından biri kalabalık bölgelerde ve caddelerde duyulan büyük gürültü kirliliği. Duyduğunuz tüm sesleri bir kulaklıkla susturmanız bazen mümkün olmuyor. Bu konuda çalışmalar yapan bazı Amerikalı  araştırmacılar, insan psikolojisine etkilerini bulmaya çalışmışlar. Sonuç ise, gürültünün insan sağlığını, özellikle psikolojik olarak olumsuz etkilediğini göstermiş. Bunlardan birkaçı, kalp krizi riskini artırmak, uykunun kalitesini düşürmek, hipertansiyon riski oluşturmak ve yoğun stres olarak sayılabilir. Bu yüzden araştırmacılar çevre kirliliği kadar gürültü kirliliği için de çalışmalar yapmaya başladı.

Harvard Üniversitesi'nde araştırmalarına devam eden bilim insanı olan Erica Walker, gürültü kirliğinin çok önemli bir konu olduğunu, insanların huzurlu sessiz ortamlara lüks gözüyle bakmasının doğru olmadığını ve herkesin bu konuda fedakarlıklar yapabileceğini söylüyor. Gürültü analizi üzerine çalıştıklarını belirten Walker, şehirlerin ses dalgalarını analiz ederek ve aynı zamanda insanların tepkilerinden yola çıkarak, şehrin hangi alanlara ihtiyacı olduğunu belirleyebilmenin mümkün olduğunu belirtti.

Avrupa'da da gürülü kitliliği için adımlar atılıyor

Avrupa'da da benzer araştırmalar ve alınacak önlemler üzerinde çalışmalar gerçekleşiyor. Bu durumun yalnızca sessizliği sağlamaya çalışmakla mümkün olmayacağını belirten Antonella Radicchi ise, gürültüyü silmek yerine şehrin sakinleri için daha fazla huzurlu ve sessiz ortamlar yaratmayı öneriyor. Bu sayede şehrin yapısı ile iç içe geçmiş sakin alanlar yaratmanın mümkün olduğunu belirten Radicchi, dünyanın dört bir yanındaki şehirlere ait sessiz alanları rapor ederek bununla ilgili harita oluşturmayı başardı.

Bu sayede insanlar kendilerine en yakın sessiz alanlara kolayca ulaşabilecek ve şehrin gürültüsünden bir anda uzaklaşabilecekler. Aynı raporları, gürültüden uzak yeni konutlar yapmak için de kullanabileceklerini belirten Radicchi, tüm dünyanın bu konuda duyarlı olması gerektiğini de söylüyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics