Genel 24 EKİM 2013 / 22:34

Haberler Facebook'tan okunuyor

Pew araştırma şirketinin yaptığı açıklamaya göre, Amerikalılar' ın yüzde 80'i arkadaşlarının mesajlarına bakarken veya fotoğraf paylaşırken haberlere dair bilgi ediniyor.Pew Araştırma Merkezi’nin 21 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında içinde Facebook kullanıcıları da olan 5 bin 173 Amerikalı yetişkinle sosyal medyada haber tüketimi alışkanlıkları üzerine bir çalışma yaptı. Raporlara göre, Amerikalılar’ ın üçte biri haberleri Facebook’ tan takip ediyor.

Reuters’in haberine göre, Pew araştırmacılarının saptaması; kişilerin Facebook’a kişisel paylaşım için girdikleri ve haberleri de tesadüfen gördükleri şeklinde.

Facebook en yaygın "önemli haber kaynağı"

Gündemi daha sıkı takip edenler ise Facebook’u ‘önemli bir haber kaynağı’ olarak tanımlamıyor.  Bu son araştırmaya göre, Amerikalı yetişkinlerin neredeyse üçte ikisi Facebook kullanıcısı. Dünyanın bu en büyük sosyal medya platformu insanların ve yayıncıların haberleri paylaşmasına imkan sunuyor. Facebook’ ta haber takip edenlerin sadece yüzde 4’üne göre bu sosyal ağ, haber takipleri için en önemli yöntem.

Facebook’ta haber tüketen kitlenin de üçte birini 18-29 yaş aralığındaki kullanıcılar oluşturuyor

Sosyal medya, insanların haber bulma yöntemlerinde giderek artan bir öneme sahip. Bu eğilim özellikle gençlerde ağırlık kazanıyor ve onların tercihi geleneksel medyadan ziyade, haberlere Facebook ve Twitter gibi platformlardan takip etmek. Haberlere sosyal medyadan ulaşanların yüzde 34’ü  18-24 yaş aralığında, 50-64 yaş grubundaki yetişkinlerde bu oran yüzde 10 düzeyinde.

Önemli olan başlık
Facebook, geçtiğimiz yıl boyunca yayıncıların sitelerine yönlendirilen trafiğin yüzde 170 arttığını bildirdi. Bu arada, Facebook kullanıcıları haber kaynağı söz konusu olduğunda fark gözetmiyor. Yüzde 70’lik bir kesimin haberlere tıklama sebebi başlığın ilgisini çekmesi. Sadece yüzde 20’ lik kesim haber kaynağının haberini, konusunu baz alarak okuyor.
ETİKETLER : Facebook

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics