Genel 04 ARALIK 2011 / 11:40

Hazar’da BT’nin kalbi Bakü’de attı

17. Azerbaycan Uluslararası İletişim ve Bilgi Teknolojileri Fuarı ve Konferansı BakuTel 2011, 23-26 Kasım 2011 tarihleri arasında Bakü Expo Center’da gerçekleştirildi. Ülkede iletişimin 130’uncu yılını kutlayan BakuTel 2011 Fuarı’na 29 ülkeden 250’nin üzerinde şirket katıldı.

Kafkas ve Hazar bölgesinin en büyük telekomünikasyon fuarı olan BakuTel 2011, katılımcıları ile 2010 yılını ikiye katladı, yeni ürün ve servisler ziyaretçilerle buluştu. Azel, Azercell Telecom, Azerfon, Aztelecom, SAZZ, B&B TV, Bakcell, Baku Telephone Communications Production Association, Caspel, Caspian Navtel, Delta Telecom, Idrak Technology Transfer, Microsoft, Nokia Siemens Networks, R.I.S.K., SINAM, Softline, Teleradio, Ultra gibi Azerbaycan’dan ve dünyanın birçok ülkesinden BT şirketleri, mobil operatörler, dağıtıcılar ve hizmet geliştiriciler fuarda yerini aldı. Türk standında da 20’nin üzerinde şirket yeniliklerini ve hizmetlerini katılımcılarla paylaştı.

İletişimde 130 yıllık gelişim
BakuTel 2011’in ana teması; Nobel kardeşlerin Bakü’de ilk telefon hattını döşemesine gönderme yaparak, Azerbaycan’da iletişimin 130’uncu yıldönümüne odaklandı. Bu yıldönümüne özel hazırlanan müzede ülkenin telekom sektörünün gelişim aşamaları katılımcılara gösterilirken, Azerbaycan’ın iletişimde o yıllardan bugüne attığı adımlar sergilendi. Petrol dışı kaynaklarda büyümeye odaklanan, bilişim teknolojilerine ağırlığını veren Azerbaycan’ın bu hamlesi, fuarın açılışında İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ali Abbasov’un konuşmasında da öne çıktı. Abbasov, BakuTel’in de bu amaçla ilişkilerin kurulması ve geliştirilmesi adına büyük bir rol oynadığını vurguladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de fuarı gezerek, ülkenin operatörlerinin sunduğu 3G ve 4G servisleri hakkında detaylı bilgiler aldı.

Farklı ülkelerden
kapsamlı katılım
Bu yıl 29 ülkeden 250’nin üzerinde şirketin katıldığı fuarda Baku Expo Center’ın ikinci bölümü ülke standlarına ayrıldı. BakuTel tarihinde ilk kez Avusturya, Fransa, İsrail, İspanya, Kanada gibi 18 ülke ulusal standlarıyla yer aldı. Fuarda yer alan Azerbaycan standında da kamu ve özel sektörün projeleri katılımcılara tanıtıldı.
BakuTel 2011’de farklı başlıklarda etkinlikler de yerini aldı. ‘Innovation Zone’, yeni teknoloji ürünlerinin sergilendiği bir bölüm olurken, etkinlikte yeni ürünlerini sergileyen şirketlerin standlarında da ‘Innovation Zone’ logosu yer aldı. Fuarın bir diğer yeni projesi de ‘Smart Zone’ oldu. Genç ve yetenekli profesyonellere fikirlerini ve yaratıcılıklarını sektör profesyonelleri ile paylaşma, kendi kariyerleri için fon kaynaklarına erişme, bunlarla iletişim kurma olanağı sunmayı hedefleyen ‘Smart Zone’a ek olarak, ziyaretçileri bekleyen bir diğer sürpriz de ‘Game Zone’du. Bu oyun bölümünde ziyaretçiler, sayısal oyunların büyülü dünyasının keyfini Microsoft’un sunduğu farklı oyun konsollarında çıkartma şansı buldu. 24 Kasım’da düzenlenen BakuTel Konferansı’nda da Azerbaycan pazarındaki yenilikler, bölgede genişbant ağlarının gelişimi, e-Devlet Projesi, BT altyapısı ve yasal çerçeveler, internet ve sosyal ağlar, bölgesel eğilimler ve beklentiler uzman isimlerin katılımıyla ele alındı.
Özellikle gençlerin ziyaretinin öne çıktığı fuarda, mobil operatörler büyük ve zengin etkinlikler içeren standları ile yer aldı, Eurovision 2011’in kazanan grubu ile fotoğraf çektirme imkanı sundu, ziyaretçilere çeşitli ödüller verdi. Bu kapsamda, şanslı fuar katılımcıları Eurovision 2012 biletleri de kazandı.

Türk şirketleri BakuTel 2011’deydi

l     Alerta
l     Artelon
l     Ati Bilişim
l     Bilgi Sistemleri
l     Broadcast Engineering
l     Canovate
l     CeBit Bilişim Eurasia
l     C Tech
l    DahaBaşka
l     EOS Elektronik
l     ETK Kablo
l     Komtel
l     MIG International - RFID
l     OnAir Medya
l     SoftTech
l     TNI Systems
l     Akgün Bilgisayar
l     Alcatel-Lucent Teletaş
l     MTS -Mitaş Telecom Systems
l     Sisoft Sağlık Bilgi Sistemleri
l     Türk Telekom
l     Uydu Dünyası
l     ICTNews Eurasia
l     IP Media
ETİKETLER : featured Sayı:848

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics