Genel 04 TEMMUZ 2014 / 14:27

Hedefte Latin Amerika var

Elektrik-elektronik sektörünün kalite ve teknolojisiyle öne çıkan alt sektörlerinden Türk Beyaz Eşya Sanayi, TET öncülüğünde Latin Amerika pazarı ile buluştu.
Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET), UR-GE (Uluslararası Rekabetçiliğin Desteklenmesi Tebliği) kapsamında beyaz eşya yan sanayi üreticilerinden oluşan TURKHAS Takımı ile birlikte 11 Türk firmasını Meksika’ya götürdü. 13 temsilcinin katılımıyla düzenlenen ticaret heyetinde Meksika’nın Mexico City, Monterrey ve Queretaro şehirlerindeki en önemli sektör firmalarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Türk Beyaz Eşya Yan Sanayi sektörünün önde gelen firmaları, aralarında dünya markası Whirlpool ile Güney Amerika’nın en büyük üretici firması Mabe’nin olduğu 5 markanın fabrikalarını ziyaret etti. Heyet kapsamında Meksika’nın orta ve üst gelir sınıfına yönelik ürünlerin satışını gerçekleştiren Best Buy firmasıyla da görüşüldü.

Kalite ve teknolojisiyle ülkemizde önemli bir güce sahip olan sektörün, direkt ve dolaylı ihracatı 2 milyar dolara ulaşmış durumda. Beyaz eşya sektörü için yapılan ara malı üretimi de 4 milyar doların üzerinde. AR-GE yatırımlarıyla rekabet güçlerini artıran sektör firmaları, ihracat performanslarına katkı sağlayacak yeni pazar arayışlarına devam ediyor. Global ekonomik krizin ardından ekonomisi hızla büyüyen Meksika da beyaz eşya sektörü için önemli bir potansiyel içeriyor.

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği (TET) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, TURKHAS Takımı ile Meksika’da gerçekleştirdikleri görüşmelerin verimli geçtiğini belirterek, şunları söyledi: “Meksika, dış ticaret hacmiyle Latin Amerika’nın en önemli ekonomilerinden birine sahip. Bu potansiyeli sektör olarak çok iyi kullanacağımıza inanıyoruz. TURKHAS Takımımız ile yaptığımız ikili görüşmeler de geleceğe yönelik önemli ipuçları veriyor. Heyetimize katılan firmalarımız, Mexico City, Monterrey ve Queretaro şehirlerinde gerçekleştirdikleri görüşmelerden oldukça memnunlar. UR-GE kapsamında yürüttüğümüz çalışmalarımızla pazar payımızın, ilerleyen dönemlerde daha da artacağını öngörüyoruz.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN