Genel 04 NİSAN 2012 / 10:18

Her şey insanda biter

İster kamu ister özel sektör kuruluşu olun, ister çok büyük isterse çok küçük çaplı bilişim projelerini hayata geçirin, bu projelerin başarıya ulaşmasındaki temel faktörü insan oluşturuyor. Operasyon süreçlerinde yer alan bir kimse, yetkileri dahilinde önündeki uygulamanın yeteneklerini tam olarak bilmiyorsa ya da bu sistemi kabullenmemişse başarı oranı oldukça düşüyor. Ne yazık ki bunun örneklerini -özellikle de kamu kurumlarında, elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek çok basit işlemler için bile insanların şubeler arasında dolaştırıldığını- sıkça duyuyoruz. Herhangi bir çağrı merkezinde, çok basit bir için yanıt alamadığımız ya da yetkisi bulunmadığı için sistem içinde operatörden operatöre bağlandığımız ve her seferinde de aynı şeyleri anlatmak zorunda kaldığımız durumlar da bize pek yabancı gelmiyor.
İyi uygulamalardan yeterli derecede övgüyü görmüyor olabilir ama kötü örnekler öyle anlatılıyor ki tüm iyi uygulamalar ve kurumun imajı bir anda uçup gidebiliyor.
ETİKETLER : Gündem Sayı:865

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN