Genel 23 MART 2018 / 12:21

IBM Watson' ı markalaştırma yolunda ilerliyor

Yapay zeka destekli bilgisayar sistemi denilince akla ilk gelen isimlerden olan Watson, IBM tarafından markaştırılarak gelir kapısı haline getirilecek.

İlk başlarda test yarışmalarında sorulan soruları yanıtlamak için geliştirilen Watson, bilgi alma, bilgi sunumu, otomatik mantık yürütme ve makine öğrenme teknolojilerinin hızlı gelişmesi gibi unsurlara karşı iyi bir pazar aracı olarak görüldü. İnsanlarla robotik bir ses ile konuşan  Watson bilgisayar sistemi, 2011'de düzenlenen bilgi yarışmasında efsanevi karşı yarışarak, 1 milyon dolarlık birincilik ödülünü kazanmıştı.

IBM'nin uzun süredir Watson'a  yaptığı yatırımları ve geliştirdiği yapay zeka teknolojisiyle gelir sağlamayı düşünmeye başladığı söyleniyor. Alexa ve Google Home gibi asistan uygulamaları olmasına rağmen henüz bu yapay zeka teknolojisinin insanlarla gerekli iletişim konusunda hala geride kalıyor. IBM ise Watson'dan yararlanarak, insanların kullanımına uygun bir teknoloji geliştirmeyi hedefliyor.

Bu hafta Las Vegas'ta düzenlenen IBM Think Konferansı’nda Watson’u markalaştırmaya yönelik birçok hamle yapıldı. İlerleyen dönemde IBM  Watson Studio, Watson Knowledge Catalog, Watson Data Kits ve Watson Assistant isimleri altında “Watson” sistemini markalaştırarak çeşitli sektörlere yönelecek. Pazarlamacılar Watson’dan faydalanarak piyasaya birçok şey sürülebileceğini düşünüyor, ancak markalaşma sürecinin Watson’a zarar verebilme ve hedef kitleye ulaşamama gibi risklerin altını çiziyorlar.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics