Genel 25 KASIM 2013 / 17:33

IDC Büyük Veri Konferans Serisi İstanbul'dan geçti

IDC, Büyük Veri ve İş Analitiği Konferans Serisi 2013’te buluşturdu.

IDC’nin “Büyük Veri ve İş Analitiği Konferans Serisi 2013” yolculuğuna Orta Doğu, Afrika ve Türkiye çapında tüm kurumlara, bu devasa büyüme ile başa çıkma konusunda yardımcı olmak dileğiyle çıktı. IDC’nin 19 Eylül'de Sofya'da başlayacak Orta Doğu, Afrika ve Türkiye’de gerçekleşecek Büyük Veri ve İş Analitiği Konferans Serisi 18 Mart' ta Bosna Hersek 'te sonra erecek. Konferans serisi, BT uzmanlarının konuyu masaya yatırdığı açık oturumlarda büyük veri ile ilgili güncel konulara da değindi.

21 Kasım'da İstanbul'da gerçekleşen konferansta diğer yıllardan farklı olarak bu yıl değişen bilişim sektörü ve rekabet avantajı olarak insan kaynaklarının öneminin masaya yatırıldı.

Sektörü hareketlendiren bir diğer önemli factor ise IDC’nin yine bu yıl ilk kez düzenlediği ve büyük ilgi gören “en iyi büyük very ve iş analitiği projesi ödülleri” oldu. En İyi Büyük Veri Perakende Projesi ödülünü “MİO-Migros Intelligence Office” projesiyle Migros; En iyi Sigorta Sektöründe İş Zekası Projesi ödülünü “CROSS COUNTRY” projesiyle Groupma; En İyi Büyük Veri Pazarlama Projesi ödülünü “Avea Büyük Veri İşletme Anlamlandırma Platformu (BigA) “ projesi işe Avea; En İyi Büyük Veri Projesi ödülünü ve En İyi Büyük Veri Sosyal Medya Projesi ödülünü sırasıyla “Sosyal Medya Platformu” ve “Veri Ambarı Dönüşüm” projesiyle Türk Telekom; En İyi Büyük Veri Üretim Sektörü Projesi ödülünü “Global Tedarik Zinciri Optimizasyonu ve İş Analitiği” projesiyle Kordsa Global; En İyi Yerel Teknoloji Sağlayıcısı Projesi ödülünü “Yüksek Hacimli Veri Yönetimi” projesiyle Crypttech; En İyi Self Servis İş Zekası Finans Sektörü Projesi ödülünü “Odeabank İş Zekası Yolculuğu” projesi ile Odeabank; En İyi İş Zekası ve Enerji Sektörü Projesi ödülünü “Çalık YEDAŞ Dönüşüm Projesi” ile Çalık Holding; En İyi Büyük Veri Finans Sektörü Projesi ödülünü “Merkezi Kayıt Kuruluşu e-Veri Projesi” ile MKK; En İyi İş Zekası Perakende Sektörü Projesi ödülünü “Mudo SAP BO Implementation” projesi ile Mudo; En İyi Mobil İş Zekası Platformu Sağlık Sektörü Projesi ödülünü “Novartis Mirror-Dashboard Project” ile Novartis; En İyi İş Zekası Projesi ödülünü “Bozlu Holding İş Zekası Çalışması” ile Kora; En İyi İş Zekası Anadolu Kaplanları ödülü “Canias Erp de Halı Üretimi Entegrasyonu” projesi ile Festival Halı; En İyi Büyük Veri Kamu Sektörü ödülünü “İSKİ Benzer Aboneler Tüketim Eğrilerinin Mukayesesi” projesi ile İSKİ; En İyi İş Zekası Ulaşım Sektörü ödülünü “Kabin ve Kokpit Entegre Bilgi Yönetim Sistemleri” projesi ile THY; En iyi İş Zekası Finans Sektörü ödülünü “Rota Kurumsal Bilgi Projesi” ile Albara Türk almaya hak kazandı.
IDC küresel Büyük Veri teknolojilerinin ve hizmet pazarının 2016 yılı itibari ile 23.8 milyar dolarlık değere erişeceğini öngörmektedir. Bu durum, yüzde 31.7’lik şaşırtıcı bir yıllık bileşik büyüme oranına (CAGR) ya da tüm bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) pazarında yaklaşık 7 kat bir büyüme oranına denk gelmektedir.

IDC Türkiye’nin BT Hizmetleri ve Yazılım’dan sorumlu Kıdemli Analisti Melih Murat “Kurumlar çözümü sadece yapılandırılmış veri tabanları, veri ambarları, standart uygulama dosyalarında değil, aynı zamanda bloglarda, metin dosyalarında, uygulama ve makine kökenli bilgilerde, ses ve video içeriklerinde ve görsellerde de aramalıdırlar.” diyerek konunun önemine dikkat çekti.

Etkinlikte konular, ileri görüşlü kurumların dijital formatta veri üretme ve daha işlemsel veri depolama, daha doğru ve detaylı bilgi ve karar verme fonksiyonlarını geliştirme etrafında işlendi.