Genel 07 TEMMUZ 2014 / 08:10

IGF Forum 2014 için geri sayım başladıBirleşmiş Milletler öncülüğünde geleneksel olarak düzenlenen İnternet Yönetişim Forumu’nun (IGF – Internet Governance forum) 9’uncusu bu yıl Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın daveti üzerine İstanbul’da düzenleniyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun koordinasyonunda İstanbul’da gerçekleştirilecek olan IGF 2014 ile ilgili çalışmalar hızla devam ediyor.

Dünya Bilgi Toplumu Zirvesi’nin (WSIS) 2003 ve 2005 yıllarında düzenlenmesinin ardından internet yönetişimine ilişkin internetin sürdürülebilirliği, güvenlik, istikrar ve kalkınma gibi kamu politikalarının tüm paydaşlar tarafından düzenli olarak tartışılabilmesi amacıyla Birleşmiş Milletler öncülüğünde düzenlenmeye başlanan İnternet Yönetişimi Forumu’nun 9’uncusu bu yıl İstanbul’da yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın daveti üzerine 2- 5 Eylül tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan etkinliğin koordinasyonunu ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gerçekleştiriyor.
Her yıl farklı bir tema ile düzenlenen forumun bu yılki teması ise Çokpaydaşlı Güçlendirilmiş İnternet Yönetişimi için Kıtaları Birleştirmek (Connecting Continents for Enhanced Multistakeholder Internet Governance). Dünyanın değişik bölgelerindeki ülkelerden büyük ilgi gören ve sivil toplum kuruluşlarının da katılabildiği forumda internet yönetişimine ilişkin konularda açık ve kapsamlı diyaloglar ve fikir alışverişleri, en iyi uygulamalar ve deneyimlerin paylaşılması, internetin geleceğine ilişkin temel konulardaki yaklaşımların tartışılması amaçlanıyor.
Koordinasyonunu Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun yürüttüğü etkinlikte bu yıl yer alacak başlıklar ise şöyle:
• Erişim Sağlayan Politikalar (Policies Enabling Access)
• İçerik Oluşturma, Yayma ve Kullanma (Content Creation Dissemination and Use)
• Büyüme ve Kalkınmanın Motoru Olarak İnternet (Internet as engine for growth & development)
• IGF ve İnternet Ekosisteminin Geleceği (IGF & The Future of the Internet ecosystem)
• Dijital Güveni Artırmak (Enhancing Digital Trust)
• İnternet ve İnsan Hakları (Internet and Human Rights)
• Kritik İnternet Kaynakları (Critical Internet Resources)
• Yeni Ortaya Çıkan Meseleler (Emerging Issues)
Ayrıca geleneksel olarak IGF Forum’un başlamasından bir gün önce ev sahibi olan ülke IGF’le ilgili üst düzey katılımın gerçekleştiği bir etkinlik düzenliyor. Bu etkinlik 1 Eylül tarihinde düzenlenecek. Etkinliğin ana teması ve etkinlikte gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikler gelen önerilere göre belirleniyor. Bu konudaki çalışmalar devam ediyor.
2006 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan IGF Forum daha önce Yunanistan, Brezilya, Hindistan, Mısır, Litvanya, Kenya, Azerbaycan ve Endonezya’da gerçekleştirildi.
IGF 2014’de katılmak isteyenlerin 15 Ağustos tarihine kadar www.intgovforum.org adresindeki kayıt formunu doldurarak başvurmaları gerekiyor.

 
ETİKETLER : Sayı:979
YORUMLAR
Bayram Düz 09 TEMMUZ 2014 / 11:37 0 0
hayırlı olun

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics