Genel 13 EYLÜL 2017 / 13:16

İleri ve tahminleyici analitikte pazarın hakimi yine SAS

IDC’nin analist raporuna göre ileri ve tahminleyici analitikte 1997’den bu yana en büyük pazar payına sahip olan SAS, aynı zamanda analitik veri entegrasyonu yazılımları pazarında da lider konumda bulunuyor.

 

IDC’nin iş zekâsı ve analitiği alanında dünya çapında sunulan yazılım araçlarını incelemeye aldığı IDC Worldwide Business Intelligence and Analytics Tools Software Market Shares, 2016: Here Comes the Cloud adlı raporuna göre, SAS tüm ileri ve tahminleyici analitik sağlayıcıları ile veri entegrasyonu sağlayıcılarını geride bırakarak lider olarak konumlandı.

 

İleri ve tahminleyici analitik kategorisinde 2016 yılında %30,5 pazar payı ile SAS, bu performansıyla en yakın rakibinin iki katından fazla paya sahip. IDC’nin söz konusu pazarı 1997 yılında takip etmeye başlamasından bu yana bu kategoride lider konumunu koruyan ve her yıl büyüme gösteren SAS, 2016’da da %5 gelir artışı yakaladı.

 

“SAS ileri ve tahminleyici analitik pazarındaki hakim konumunu korumayı başararak yıldan yıla büyümesini sürdürdü” diyen IDC Analitik ve Bilgi Yönetimi Grup Başkan Yardımcısı Dan Vesset, şöyle devam etti: “Pazardaki rakiplerin sayısındaki artış göz önüne alındığında bu kolay bir iş değil. SAS’ın ileri analitiğe dayanan köklerinin yanı sıra Ar-Ge’ye önem veren bir şirket olması, bu kategoride zirvede kalmasını sağlayan iki önemli faktördür.”

 

Sektör liderleri analitikle gücünü artırıyor

SAS Türkiye Genel Müdürü Berna Helva ise şu yorumda bulundu: “İş dünyasının analitik alanında güçlü çözümlere olan ihtiyacı her geçen gün artıyor. Veri analitiği, rekabette ve liderliğe giden yolda şirketlerin elini güçlendiren en önemli araçlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Müşterilerimiz için değer yaratan çözümlerimizi sürekli olarak geliştirmeye devam ediyoruz ve bu doğrultuda, Türkiye’de bankacılık, finans, sigortacılık, perakende ve daha birçok sektörün lider oyuncularının analitik konusunda tercih ettiği iş ortağıyız. Liderlerin tercihi olmanın yanı sıra,  20 yıldır ileri ve tahminleyici analitik alanında lider olarak konumlanmaktan dolayı gurur duyuyoruz.”

 

IDC, raporunda ayrıca SAS’ı analitik veri entegrasyonu yazılımları alanında %21,9 pazar payıyla 2016 yılı lideri olarak konumlandırdı.

 

2016 yılı geliri 3,2 milyar dolara ulaşan SAS, büyük teknoloji firmalarının ortalamasının yaklaşık iki misli bir miktarı Ar-Ge’ye yatırıyor. 2016’da gelirlerinin %26’sını Ar-Ge’ye ayıran şirket, bu stratejisiyle inovasyonu teşvik ediyor. Dünya çapında 58 ülkede ofisleri bulunan SAS’ın 83.000 müşterisi bulunuyor.

 

Tüm SAS Analytics çözümlerini barındıran SAS Platform, şirketlerin faaliyetlerini desteklemek amacıyla analitik öngörülerden faydalanma stratejisi üzerine inşa edildi ve veriden veri keşfine, veri keşfinden dağıtıma kadar, analitik yaşam döngüsünün her safhasını destekleyerek hızlandırıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics