Genel 31 EKİM 2013 / 14:41

İlk sanal para ATM’ si kuruldu

Bitcoin kullanmak için geliştirilen ATM’ lerle sanal para günlük hayata uyumlandırılıyor.
Kanada Vancouver’de bir kafede dijital para ATM’ si kuruldu. ABD Nevada da üretilen Robocoin, parmak izi tarama sistemiyle çalışıyor. Robocoin’e koyuyor ve sanal para numaranızı giriyorsunuz. Diğer ATM' lerden farklı olan Robocoin kredi kartı kullanmıyor ve kayıt tutmuyor. Hesabınızdaki sanal parayı kullanmanız için telefonunuza QR kodu okutuyor ya da nakit  veriyor. Bir banka hesabınız olmadan da para kullanabilmenizi sağlayan sanal para sistemi her hangi bir kimlik bilgisi de gerektirmiyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında California’da test edilen makine, ilk kez kalıcı olarak bir noktada sabitlendi. Günlük limiti 3bin Dolar olan makinenin ABD versiyonu kimlik tanımlama aşamasında karmaşık işliyor ancak Kanada modelinin kullanımı da oldukça kolay. Sanal parayı kullanmak da e-posta göndermek kadar kolay.

Sanal parasını unuttu, zengin oldu

Norveçli  Kristoffer Koch yaklaşık 4 yıl önce şifreleme alanında yaptığı bir akademik çalışma esnasında 27 Dolar tutarında Bitcoin almıştı.  Bu süre zarfında Bitcoin hızla yükseldi. Parasının varlığını unutan Koch , durumun farkına vardığında 886 bin Dolarlık bir servetin sahibi olduğunu da gördü. Süpriz zenginlik Koch'un Oslo'da oldukça güzel bir daire almasını sağlarken, tüm dünyanın ilgisini de Bitcoin' in hızla artan değerine çekti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN