Genel 17 HAZİRAN 2013 / 08:12

İmzamerkezi.com güvenli e-imza hizmeti veriyor

Güvenli elektronik imza alanında hizmet vermeye başlayan imzamerkezi.com’un kurucu ortağı Dr. Koray Doğangüneş, haziran ayı başında faaliyete geçen platform hakkında çeşitli bilgiler verdi.

İmzaMerkezi.com’da en temel hizmet olarak kullanıcıların nitelikli elektronik sertifikalarını kullanarak güvenli elektronik imzalama yapabildiklerini belirtti. Bunun yanında kurumsal dokümanları elektronik olarak gözden geçirme, onaylama ve imzalama süreçlerinin yürütüldüğü bir web uygulaması olduğunu ifade eden Doğangüneş,  kullanıcıların dokümanları elektronik olarak imzalayabilmesine ve paylaşabilmesine olanak sağlayan bulut/SaaS tabanlı bir hizmet olduğunu belirtti. Ayrıca arzu eden kullanıcılara yönelik özel lisans alarak özel barındırma hizmeti de verdiklerini sözlerine ekledi.

Hayata geçirdikleri platformun standart bir internet tarayıcısı üzerinden, herhangi bir masaüstü yazılımının kurulmasına gerek duyulmadan kullanılabileceğini vurgulayan Doğangüneş, herkese açık bulut servis olarak hizmet alınabilmesinin yanında, özel olarak barındırma imkanının da bulunduğunu söyledi. Doğangüneş, kullanıcıların hizmet alırken herhangi bir eğitim, yükleme, ek donanım ya da BT departmanına ihtiyaç duymadan doküman yüklemesi, paylaşımı ve imzalanmasını gerçekleştirebildiklerini dile getirdi. Bunun yanında İmzaMerkezi.com ile kağıda dayalı kırtasiye, yazdırma, fotokopi, tarama, kurye ve teslimat, saklama ve arşivleme maliyetlerinin en aza indirildiği ifade edildi.

İmzaMerkezi.com’da Türkiye’de faaliyet göstermekte olan ve Telekomünikasyon Kurumunda kayıtlı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılardan temin edilen, Nitelikli Elektronik Sertifika’yı barındıran USB disk ya da akıllı kartla oluşturulan elektronik imzalar, 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda tanımlanmakta olan ve ıslak imza ile eşdeğer “Güvenli Elektronik İmza” ya karşılık gelen E-imza’yı oluşturuyor. Bu noktada Koray Doğangüneş, yarattıkları platformun, Türkiye’de faaliyet göstermekte olan ve Telekomünikasyon Kurumuna kayıtlı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılardan  “ESHS” (KamuSM, Turktrust, E-Güven, E-Tuğra) temin edilmiş olan Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) paketlerinin kullanılarak yasal geçerliliği olan e-imza oluşturulabilmesine ve e-imzalı dokümanların yönetimine olanak sağlayan, kurumsal kullanımlarda kolay kullanımlı web arayüzleriyle mevcut doküman yönetimi sistemlerine bütünleştirilebilen, tüm standartlarla uyumlu bir yazılım uygulaması olduğunu söyledi.

İmzaMerkezi.com’un kullanım alanı ile ilgili bilgi veren Doğangüneş, kurumlara, gizlilik sözleşmeleri, satış kontratları, proje dokümanları, şartnameler, talep formları, kurum içi İK dokümanları, raporlar, e-tasdik ve diğer sözleşmeler gibi kilit işletme dokümanlarının elektronik olarak imzalanma ve onaylanmasına ilişkin iş akışlarının hızlıca oluşturulabilmesi ve yönetilebilmesine yönelik çözümler getirdiğini belirtti.

Doğangüneş İmzaMerkezi.com’da Nitelikli Elektronik Sertifikalar kullanılarak standart PDF imzalar oluşturularak kullanılabildiğini ve elektronik olarak imzalanmış bu PDF dokümanların indirilip doğrulamasının yapılabildiğini ifade etti. Ayrıca burada üretilen imzaların uzun dönemli e-imza olduğunu söyleyen Doğangüreş, e-imzanın içinde hukuki geçerliliğe yönelik zaman damgası ve imzalayan kişinin elektronik sertifika durumunun da gömülü olduğunu sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics