Genel 26 ARALIK 2013 / 15:36

Intel çözüm biriktiriyor

Intel, gelişmekte olan ülkelerde hızla yayılan sosyal girişimcilik akımını desteklemek üzere, genç fikirleri desteklediği sosyal inovasyon projesi Çözüm Kumbarası’nı geliştirdi.

Dünyada sosyal girişim kavramı hızla yaygınlaşırken, ekonomik olarak gelişmekte olan ülkelerin bu kavramı sahiplendiği görülüyor. Kısaca, toplumsal fayda gözeterek, kazanılan paranın yeniden iş modelinin gelişmesine harcandığı, kâr amacı güdülmeyen yapıya sahip girişimleri tanımlayan sosyal girişim, toplumsal kalkınmada bireylerin katkılarını en üst düzeye çekmeyi hedefliyor.
Dünyada birçok örneği bulunan sosyal girişimler için oluşturulan Çözüm Kumbarası, sosyal faydası bulunan girişimlerin hayata geçmesi ve yatırım bulunması amacıyla, fikirlerle iş modellerini buluşturuyor. Intel’in kurduğu platform, Business Angels, Endeavor ve Ashoka işbirliğiyle gençlerin kendilerini geliştirmelerine ve teknoloji ile yenilikçi fikirler üretmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.
Daha iyi bir yaşam ve daha iyi bir gelecek için gençleri farklı alanlarda çözüm önerileri sunmaya teşvik etmeyi hedef alan platform, bir portal aracılığıyla gençlerin ürettikleri ve topluma değer katan projeleri biriktirmeyi ve toplumsal katma değeri yüksek projelerin hayata geçirilmesine yardımcı olmayı istiyor.
Projeler yarışacak
Çözüm Kumbarası Projesi’ni tanıtmak için düzenlenen toplantıya, Intel Yeni Teknolojiler Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz, Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu, Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli’nin yanı sıra, projeye danışma kurulu üyesi olarak destek veren Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Sivil Toplum Gönüllüsü İbrahim Betil ve Eğitim Reformu Girişimi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Üstün Ergüder katıldı.
Toplantıda verilen mesaj, günümüzün bireyselleşen dünyasında gelişen teknolojiyle birlikte toplumsal faydası bulunan girişimlerin, Türkiye gibi ekonomik kalkınma içerisinde olan ülkelerde mutlaka yer alması gerekliliği oldu. Projenin 100 bin liralık ödül ile 2014 yılı boyunca sürecek bir yarışmayla başlayacağı belirtilen toplantıda, en iyi 10 projenin sahiplerine çalıştay, eğitim ve mentorluk buluşmaları düzenleneceği bildirildi.
“196 kapı sonra ortaya çıktı”
Intel ve Ashoka’nın Türkiye’deki ilk girişimci desteği ise Tülin Akın’a verildi. Akın’ın sahibi olduğu tarimsalpazarlama.com, Türkiye’deki 3 milyon çiftçi için e-iletişim, e-öğrenme ve e-ticaret medyası olarak yayın hayatına başladı. Verilen bilgilere göre, çiftçilere daha doğru ve güncel bilgileri teknoloji yardımı ile sağlamakla kalmayan site, aynı zamanda ziraat mühendisleriyle, veterinerlerle, tarım firmalarıyla ve ihracatçılarla buluşmak için sanal bir pazar yeri de sağlamış oluyor. Toplantıda söz alan Tülin Akın, girimini hayata geçirebilmek için 196 kapı gezdiğini, yine de yılmadığını açıkladı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics